Samsung Galaxy Watch 4 ve Gelen Yenilikler

Paylaş!

Teknolojinin günden güne ulaşılmaz bir hal almasıyla onun hayatımızı kolaylaştıran basit ama etkili ürünü olan akıllı saatleri herkesin kolunda görmeye başladık. Android kullanıcılarının en çok tercih ettiği, hem Samsung hem de Google için önemli bir teknoloji olan Samsung Galaxy Watch 4 ise denenmiş akıllı saat platformunu terk etmekle kalmayarak her yeni çıkardığı modelinde beklentileri zorlamaya devam ediyor. Bu sefer Samsung, yeni nesil akıllı saatini Android kullanıcılarının beğenisine sunarken, akıllı saatler ve giyilebilir teknolojiler için tasarlanan Android sürümü olan Wear OS’de topu düşürmemek için Google’a, kullanıcıya yönelik platform ve sunduğu donanım hakkında çok fazla söz sahibi olmayan Google ise Wear OS‘nin neler yapabileceğini göstermek için Samsung’a güveniyor.

Samsung’un 2021 amiral gemisi akıllı saati olan Galaxy Watch 4, iki şirket tarafından birlikte geliştirildiğinden Samsung’un diğer akıllı saatlerinden farklı ve geliştirdiği iki farklı modelle farklı beklentilere sahip kullanıcıların dikkatini çekmeyi başardı.

Galaxy Watch 4 Bize Neler Sunuyor ?

Samsung Galaxy Watch 4

İsteğe bağlı LTE versiyonları olmakla birlikte iki farklı türde kullanıcıların beğenisine sunuluyor; 2019 Galaxy Watch 2’nin devamı olan sportif versiyonu olan Galaxy Watch 4 ve 2020 Galaxy Watch 3’ün devamı olan, yüksek kalite malzemeden üretilen Galaxy Watch 4 Classic.

Seçtiğiniz modelden bağımsız olarak aynı özelliklere ve benzer hafızaya sahip olacak akıllı saatinizle neredeyse bütün Android telefonlara bağlanabilir, sağlık, fitness izleme modları, geliştirilmiş kalp atış hızı sensörü ve yararlı vücut kompozisyonu metrikleriyle çok daha fazlasını kolaylıkla takip edebilirsiniz. Sportif versiyonunda daha esnek, hafif ve ergonomik malzemeden üretilmiş akıllı saatinizle ufak hareketlerle hareket halindeyken bile kolayca kullanım sağlayabilirken, dilerseniz spor yapmanıza engel olmayacak ancak daha ağır olan paslanmaz çelik malzemeden üretilmiş Classic versiyonu ile daha havalı ve şık gözükebilirsiniz. Üstelik birden fazla boyutu olan saat modellerinden hangisini seçerseniz seçin, binbir seçenek sunulan silikon yada deri kayış modellerinden dilediğinize uyumlu olacak!

Samsung Galaxy Watch 4 Renkleri

Samsung Galaxy Watch 4 Renkleri

Yeni Galaxy Watch 4 herkesin zevkine göre tasarlanmış! Düz yani spor versiyonunun siyah, gümüş, yeşil ve rose renk seçenekleri bulunurken, klasik versiyonunun sadece siyah ve gümüş renk seçenekleriyle, farklı kasa boyutu seçeneklerinde üretileceğinden bahsetmeden geçmek istemeyiz.

Samsung Galaxy Watch 4, 40 mm 1.36 inç ve 44 mm 1.19 inç AMOLED ekrana sahip olarak, Galaxy Watch 4 Classic ise 46 mm ve 42 mm olarak ikişer farklı seçenekte kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Bilindiği gibi AMOLED ekranlar parlak ve keskin renkleriyle net görüş açısı sunmakla ünlüdürler. Ayrıca ortam ışığı sensörü bulunacak olan saatlerde geceden gündüze, kapalı ortam ışığından açık havaya çıkarken hiçbir görüş zorluğu yaşamayacağız.

Samsung Galaxy Watch 4 Wear OS

Bataryalara gelecek olursak, 247 mAh ve 361 mAh olmak üzere, seçtiğiniz saatlerin boyutuna göre bataryaya sahip olmanın yanısıra, Samsung hangi boyuttaki saati seçmenizden bağımsız tek şarjda 40 saat kullanım ömrünü vaad ediyor. Oldukça iddialı olan bu teze deneyimlemeden inanmak mümkün değil. Zira vaadedilen kullanım ömrü Wi-Fi, NFC, konum özelliklerinin açık-kapalı olmasına, ekran parlaklığı, SpO2 ölçümleri, kalp atış hızı, stres kaydı gibi özelliklerin kullanılıp kullanılmamasına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Yine de akıllı saatinizin  uzun ömürlü batarya özelliğine sahip olmasını istiyorsanız 361 mAh bataryaya sahip büyük model tercih etmenizi öneririz. Ancak buradaki bir olumsuz özelliğe değinmeden etmeyelim. Akıllı saatlerin tam şarj olma süreleri yaklaşık iki saat sürdüğünden, düzenli kullanımda iki saat boyunca aygıttan uzak kalmak gerekeceğinden bu süreyi olumsuz bulduk.

Sağlık Takibi Özellikleri

Akıllı saatlerden bahsedip sunduğu sağlık fonksiyonlarından bahsetmemek tabiki olmaz! Samsung Galaxy Health kullanarak günlük adımlarınızı, yakmanız gereken kalori miktarını, toplam aktif ya da inaktif olan sürenizi, katettiğiniz mesafeyi ve hatta kandaki oksijen miktarından, kalp atış hızına, stresinize kadar her şeyi takip edebilirsiniz Galaxy Watch 4 sayesinde. 90’dan fazla spor modu içeren saat, ister yoga, ister futbol, bisiklet ya da aklınıza gelebilecek tüm sportif bilgilere ulaşabilir. Seçtiğiniz veriye göre spor sürenizi, temas süresini, düzenliliğinizi yada sertliğinizi takip edebilirsiniz. Eğer profosyonellik arıyorsanız bench press, şnorkelle yüzme modu, bacak bukleleri gibi modları da yok değil. GPS özelliği sayesinde yaptığınız sporların hız/yükseklik gibi verilerine kolaylıkla erişebilirsiniz. Formunuzu yakalamak yada korumak için gerekli tüm desteğe sahip olacaksınız.

Samsung Galaxy Watch 4 kayışları

Tüm bu özellikleri göz önünde bulundurduğumuzda Samsung’un son gözdeleri Galaxy Watch 4 ve Galaxy Watch 4 Classic için Android kullanıcılarının yüzünü güldürecek demek hiç de kaçınılmaz değil. Bir akıllı saatin olması gereken neredeyse tüm özellikleri fazlasıyla düşünülmüş, sporcular için aktivite özellikleri olabildiğince geliştirilmiş ve her iki model de kullanıcıların zevklerine göre boyut ve renk seçenekleriyle tercih edilebiliyor. Haliyle Wear OS 3 oldukça umut vaadedici gözüküyor. Üstelik yazılım, Samsung’un eski Tizen yazılımından çok daha kullanışlı ve kolay gözüküyor. Son olarak, Samsung’un daha gelişmiş ekosistem için Google’a olan güveni, zamanla bu serisini daha sağlam yerlere getirmek için oldukça yararlı olacaktır.