Ses Klonlama Nasıl Yapılır

Paylaş!

Yapay zeka teknolojisi hayatlarımıza girdiğinden beri kullandığımız sosyal medya araçlarında, hayatımızı kolaylaştıran birçok yazılımda, güvenlik, üretim, müzik gibi sayısız sektörde karşımıza çıkıyor. Makinelerin insan aklının sahip olduğu öğrenme, problem çözme gibi eylemlerini gerçekleştirebilmesi olarak tanımlayabileceğimiz “yapay zeka” şimdi ses klonlama için kullanılacak.

Aslında “ses klonlama” yeni bir mevzuu değil. Film ve dizilerde çokça karşımıza çıkan örnekleri olmakla birlikte gerçek hayatta da kullanıldığını bildiğimiz, belirli frekanslarda sayısız ses kaydını birleştirip yeniden konuşma elde etmeye yarayan ses klonlama işlemi artık herkesin ulaşabileceği bir teknoloji haline geliyor.

Belirli frekanslarla sayısız şekilde kaydedilen sesleri bizim için oluşturulan yapay zeka klonumuza yazacağımız metni seslendirmesi suretiyle duyacağımız yapay ses, yakınlarımızı kandırmak için eğlence aracı olabileceği gibi birçok zararlı kullanımla da karşımıza çıkması öngörülüyor.

Bu ses klonlarımızı yapmak için sunulan sayısız uygulamanın yanısıra, Google’ın hizmetini sağladığı “Yapay Zeka Ses Sentezi” ve “Yapay Zeka Ses Sahtekarlığı” gibi uygulamalarla kendini ispatlamış şirketin sunduğu hizmetten faydalanabilirsiniz.

Ses klonlaması, dün yayınladığımız deepfake’te de olduğu gibi çeşitli güvenlik açıklarıyla kötü amaçlı kullananların eline geçtiği taktirde karşımıza sahtekarlık olarak çıkabileceğe benziyor. Bilindiği gibi dijital bankacılık gibi yüksek güvenlik gerektiren hizmetlerde bile kişiler ses tanıma yöntemiyle hesaplarına sanaldan erişebilip çeşitli aksiyonlarda bulunabiliyor. Bu tarz bir teknolojinin dolandırıcıların eline geçmesi halinde yaşayabileceğimiz olumsuzluklar için devletlerin güvenlik önlemleri almasını bekliyoruz.