Tim Cook 750 Milyon Dolar Prim Kazandı

Paylaş!

Tim Cook 750 Milyon dolar prim kazandı. Steve Jobs’un 24 Ağustos 2011 tarihinde Apple’ın CEO’luğundan ayrılmasının ardından Timothy Donald “Tim” Cook  Apple’ın yeni CEO’su olmuştu.

Geçtiğimiz yıl 89.6 milyar dolarlık ciroya ulaşarak gelirinde %54’lük artık elde eden teknoloji devi Apple’ın CEO’su Tim Cook 750 milyon dolar prim alıyor! 10 yıllık sözleşmesinin bu yıl son senesinde olan Tim Cook, Apple hisselerini katlayarak başarısını kanıtladı.

2009 yılında Steve Jobs hastalandığında geçici olarak işine ara vermis, yerinİ Tim Cook devralmıştı. Görevine geri dönemeyen Jobs’un izinden başarıyla devam eden Cook, o günlerde 5 milyondan fazla primle Apple ile yollarını birleştirmişti. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) verilerine göre, Cook’un bu hisselerini 750 milyon dolara elinden çıkardığını gösteriyor.

Apple’ın sözleşmesine göre, Cook’un bu kadar büyük bir prim alması, Apple’ın son 3 yıllık hisse senedi getirisinin, S&P 500’deki hisselerin en az üçte ikisinin getirisini aşması gerekiyordu. Apple’ın geçmişten günümüze hızla artan popülerliğiyle bu getiriyi aşmak hiç de zor olmadı ve Cook en yüksek primi elde etmiş oldu.

Kayıtlara göre 2011’de Cook görevi devraldığından bu yana Apple hisseleri yüzde bin yüz artarak ABD’de bir trilyon doların üzerinde değere sahip halka açık ilk şirket haline geldi. Aynı zamanda Apple, ortalama iki yıl içerisinde, iki trilyondan fazla değere ulaşan ilk şirket oldu.

Son olarak, seveni de sevmeyeni de olsa yakın zamanda iPhone severler merakla iPhone 13 serisini bekliyorlar. Acaba Tim Cook yeni seri için nasıl bir strateji izledi hep birlikte göreceğiz.