Whatsapp arşivlenen mesajlara şifreleme özelliği getiriyor

Paylaş!

Akıllı telefonlar için geliştirilen, dünyada 40 milyondan fazla kullanıcıya sahip anlık mesajlaşma, arama veya haberleşme uygulaması Whatsapp, bu yıl içerisinde gizlilik sözleşmesindeki yapmayı duyurduğu değişiklikle çok tepki almış, tepkiler üzerine gizlilik sözleşmesindeki yeniliği geri çektiğini duyursa da kullanıcıların bir kısmını başka mesajlaşma programlarına kaptırmıştı.

Whatsapp belki de bu hamlesinin ikinci bir geri adımı yada telafisi olarak yedeklenen konuşmalara yeni bir koruma yöntemi eklemeyi planlıyor. Whatsapp’ın sahibi Facebook konuyla ilgili yaptığı bildiride halihazırda uçtan uca şifreleme yöntemiyle korunan mesajlaşmaların yanısıra, yedeklenen mesajlaşmaların da şifreleme yöntemiyle korunacağını duyurdu.

Tüm bunlara ek olarak kullanıcılar yedekledikleri görüşmelerine kendileri şifre oluşturabilecek. Böylelikle gelişigüzel oluşturulan kodun donanım güvenlik modülü ile yedek anahtar kasada yedeklenmesi sağlanacak. Eski mesajlaşmalarına ulaşmak isteyen kullanıcılar şifrelemenin başında oluşturulan kendilerine ait şifreleriyle konuşmalarına erişebilecek. Ancak kullanıcıların şifrelerini güvenli saklaması gerekecek çünkü tıpkı kullandığımız sim kartlarımızda yada banka kartlarında olduğu gibi birden fazla yanlış şifre denemesi yapıldığında eski görüşmeler erişilemez hale gelebilecek.

Whatsapp’ın önümüzdeki günlerde bu gelişmeleri Android ve iOS kullanıcılara sunması bekleniyor.