William Shatner ’li Uzay Uçuşu

Paylaş!

2000 yılında Jeff Bezos tarafından kurulan Washington merkezli havacılık ve uzay araştırma şirketi Blue Origin, kurulduğu günden beri yeniden kullanılabilir fırlatma araçlarıyla uzaya erişimi daha ucuz ve daha güvenilir hale getirmek üzerine çalışmalarına son hızla devam ediyor.

Blue Origin’in daha önce duyurusunu yaptığı 12 Ekim’de fırlatılması planlanan uçuşa şirketin Misyon ve Uçuş Operasyonları Başkanı olan Audrey Powers uzaya yolculuk yapan ilk şirket çalışanı ünvanını kapmasının yanı sıra, Chris Boshuizen ve Glen de Vries’ın dahil olduğu dört kişilik yolcu listesinin 4.’sü belli oldu. Yapılan duyuruya göre televizyon ve film uzayı keşif gazisi William Shatner, 4. olarak mürettebata katılırken, aynı zamanda gerçekleşecek olan uzay yolculuğunda uzaya yolculuk yapan en yaşlı kişi ünvanına sahip olacak. Bunun yanı sıra Shatner 90.yaşıyla, 82 yaşında uzaya yolculuk yapmış olan Wally Funk’ı gerisinde bırakacak.

Şirket hakkında şirketin eski çalışanı olan Alexandra Abrams tarafından yakın zamanda kaleme alınan yazıda şirketin çeşitli güvenlik açıklarının olduğu duyulmuş, şirket çeşitli denetim ve eleştirilere maruz kalınmıştı. Görünen o ki şirket hakkındaki bu tarz konuşmalar şirketin planlarını etkilememiş olacak ki duyurulan isimlerle birlikte belirtilen 12 Ekim tarihinde fırlatma planlandığı gibi gerçekleşecek.