Instagram Hikayelere Beğeni Butonu Geliyor

Paylaş!

Instagram Hikayelere Beğeni Butonu Geliyor

Instagram hikayelerimize beğenme butonu mu geliyor!

2010 yılında Instagram’ın hayatımıza fotoğraf düzenleme ve paylaşma uygulaması olarak girmesi ve günden güne büyüyüp dünyanın en beğenilen sosyal paylaşım uygulaması olmasıyla birlikte yaklaşık 928 milyar kullanıcı sayısına ulaştı. Artan kullanıcı sayısı Instagram’ı ticari amaçla kullanmaya da evirdiğinden, paylaşılan fotoğrafların beğeni sayıları ve videoların izlenme sayıları tanınmış kullanıcıların sponsor anlaşmaları ve reklamlar vererek para kazanmalarına sebep oldu. Ancak bu beğenme sayıları sadece tanınmış kişileri etkilemiyordu. Birçok kişi sadece “beğenilme”, takdir edilme isteğiyle günlük yaşantısını sadece Instagram üzerinden post yada story paylaşmak adına yaşamaya başladı. Instagram üzerindeki beğenme sayılarının birçok ülkede yapılan araştırmalarda toplum psikolojisi üzerinde olumsuz etkilerinin azımsanmayacak derecede olduğu gerçeğini ortaya çıkardı. Bazı ülkelerde beğenme sayısı gösterilmesi bırakılmıştı ki Instagram şimdi de hikayeler üzerinde beğenme butonu üzerine çalıştığını bildirdi.

Şimdiye kadar kullanıcılar hikayeler üzerinden sadece hikayeyi paylaşan kişiye direkt cevap verebiliyor ya da emoji bırakabiliyordu. Yapılması planlanan değişiklikle hikayeler üzerine beğen butonu gelmesi, kullanıcıların da farklı bir ara yüzle bu etkileşimi görebilmesi bekleniyor. Ayrıca kullanıcıların bir Instagram hikayesine birden fazla beğeni gönderebileceği de öngörülüyor. Geliştirmeye göre kullanıcılar her bir hikaye için tek tek etkileşim alması yerine, beğenilerin topluca gözüktüğü bir liste görüntülemesi bekleniyor. Ayrıca hikayeler kaybolduktan sonra alınan beğenilerin görüntülenmeye devam edip etmeyeceği düşünme aşamasında.

Tanınmış geliştirici Alessandro Paluzzi, Instagram’ın hikayeyi beğenme özelliği üzerine çalıştığını tweetledi. Paylaşılan görüntüde Instagram canlı yayınlardakine benzer şekilde, yazının yanında bir beğen butonu görünüyor. Bu özelliğin ne zaman herkese görünür hale geleceğinin net bir tarihi yok ancak geliştiricilerin üzerinde çalıştığı bilinmekle beraber, hikayelerdeki yukarı kaydırma özelliğinin emojilerle değiştirilmesi üzerinde çalıştığı da bildirildi. Bazı kullanıcılar uygulamada bu değişikliklere dair bildirim aldıklarını ve 30 Ağustos’tan itibaren kullanılmaya başlanacağını bildirdi bile.