Dünya Devi Apple’a Dolandırıcılık Şoku

Paylaş!

Dünya Devi Apple’a Dolandırıcılık Şoku.Dünyanın önemli şirketlerinden olan Apple, son günlerde yaşadığı bir dolandırıcılık olayı ile gündeme girdi. Yaklaşık 1 milyon doları bulan dolandırıcılık olayının, böyle önemli bir şirkette nasıl meydana geldiği merak ediliyor. Amerika’da bir üniversitede mühendislik okuyan Yangyangg Zhou ve Quan Jiang isimli iki arkadaş, Çin’den getirttikleri sahte iPhone’larla şirketi 900 bin dolar zarara uğrattı.

Olay Nasıl Gerçekleşti?

İki arkadaş 2017’de Çin’den getirdikleri sahte iPhone’ları Amerika’ya sokarak, Apple’nin değişim programına göndererek değişimini sağlıyor. Bilindiği gibi garantisi bitmeden gönderilen iPhone telefonlar tamir edilemediği takdirde şirket tarafından değiştiriliyor. Bu değişim programı çeşitli yöntemlerle suiistimal edilebiliyordu.

İki arkadaş şirketin bu açığından yararlanarak sahte telefonları çeşitli bahanelerle servise göndererek değiştirilmesini sağladı. İşin ilginç yanı ise servis sağlayıcılar tarafından sahtecilik olayının anlaşılamaması olmuştur. Buna göre öğrencilerin tamir için gönderdiği 3.069 sahte telefonun 1.493 tanesinin Apple değişimi gerçekleşmiştir. Bu değişim sonucunda 900 bin dolar değerinde iPhone ürün değişim sağlanmıştır.

Öğrencilerden Zhou’nun gümrük takibine takılmasıyla eve baskın yapılmış ve evde 300 sayte telefon ele geçirilmiştir. İki öğrenci hakkında farklı suçlamalar olmakla beraber ikiliye verilecek ceza da merak konusu. Diğer yandan sahte telefonların Çin’e geri gönderileceği söyleniyor.