Microsoft’tan Silinen Dosyalar İçin İlginç Çözüm Önerisi Şaşırttı

Paylaş!

Microsoft’tan Silinen Dosyalar İçin İlginç Çözüm Önerisi Şaşırttı. Güncellemeler ile kullanıcılarına sıklıkla dosyalarının silinip silinmeyeceğini merak ettiren Microsoft geçen hafta içinde yayınladığı sürüm ile de aynı konuyu gündeme taşıdır. Ekim ayı güncellemesi olarak sunulan sürüm bazı kullanıcıların belirttiği şikâyetlere bakıldığında veri kaybına neden oldu. Konuyla alakalı açılan yardım talebine ise Microsoft çözümü bir hayli eleştirildi.

Sistemi Yeniden Yüklemek

Ekim 2018 tarihli sürümü ile hizmet verdiği kişilerin müzik, fotoğraf ve dosyalarının kaybolmasına neden olan Microsoft kişisel verileri silinen ve bunun nasıl onarılacağını bilmeyen bir üyenin sorduğu soru karşısında garip bir cevap verdi. Reddit kullanıcısı yardım için destek talebinde bulundu.

Büyük yazılım şirketlerinde karşılaşılan en temel sorunlar için yetiştirilen destek ekibi birinci seviye olarak adlandırılır. Microsoft için de aynı durum söz konusudur. Microsoft’tan yardım isteyen ve verilerinin geri gelmesi için yol gösterilmesini rica eden bir kullanıcı birinci seviye bir destek biriminden cevap aldı. Kullanıcı, ilk kez görüştüğü ve konuyu açıkladığı müşteri temsilcisinden sistemi geri yüklemeyi deneyip denemediği konusunda bir soru ile geri dönüş aldı. Henüz hiç bilgisayar deneyimi bile olmayan birinin aklına gelecek olan ilk çözüm bu olacağından kullanıcı ise sistemi geri yükleme işlemini elle kapattığını söylediğinde ise seviye birdeki temsilci konuyu daha üst bir seviyedeki temsilciye bırakmış. Seviye ikideki bir temsilci ise bilgisayara uzaktan erişim sağlayarak dosyaları kurtarıp kurtaramayacağını denemek istemiş. Denemeler sırasında profesyonel tekniklere de başvurmuş. Çabaların sonunda ise kaybolan dosyalar bilgisayara geri gelmemiş. Windows tarafından yayınlanan bu sürüm 1089 olarak ilan edildi. Şuan için verilerin kurtarılması konusundaki sorunlar ve diğer şikayetler nedeni ile kullanıcılardan olumsuz eleştiriler aldı. Bu ve başka sebepler neticesinde ise Microsoft şuan için sürümü askıya alma kararı aldı. Konuyla alakalı kullanıcıya verilen cevaptan dolayı da Microsoft tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı. Kullanıcı yaşadığı kaybın yerine getirilmemesi ve aldığı cevap konusunda şirketten yakışan bir yaklaşım görmediği gerekçesiyle olumsuz yorum ve düşüncelerde bulundu. Microsoft’un ne yapacağı ise merak konusu oldu.