Facebook Akıllı Gözlük Ray-Bay Ortaklığında Duyuruldu

Paylaş!

Amerikan merkezli dünyaca ünlü sosyal medya şirketi Facebook, gözlük üreticisi Ray-Ban ’la birlikte geliştirdiği yeni Facebook akıllı gözlük ürününü duyurdu.

Bugün tanıtımının yapıldığı Stories akıllı gözlükleri, duyanlara izlediğimiz bilim kurgu filmler gerçek mi oluyor dedirtti. Öyle bir gözlük düşünün ki, kullandığımız lenslerle uyumlu, tasarlanan zarif çerçevesine iliştirilmiş iki adet entegre 5 megapiksel kamerayla fotoğraf/video çekebilme özelliğine sahip. Üstelik Facebook Assistant sayesinde de sesli komut verilerek kayıt yapabilen! Hoparlörü olmazsa olur mu? Çerçevesinin iç bölümüne iliştirilmiş hoparlörlerle görüşmelerinizi yapabilir, dilediğiniz müziği dinleyebilirsiniz.

Bizler bu akıllı gözlüğün özelliklerini duydukça izlediğimiz bilim kurgu filmlerin yavaş yavaş gerçek olduğunu düşündük. Ray-Ban Stories akıllı gözlükleri Facebook View uygulamasıyla uyuşması sayesinde anılarınızı sosyal medyada anlık yayınlamaya imkan sağlayacak, istenildiği taktirde 3D efektler de ekleyebilecek. iOS ve Android telefonlarla uyumu sayesinde gözlükle yakaladığınız içerikleri telefonunuza anında aktararak düzenleme özelliği barındıracak.

Şimdi hemen hemen her teknolojide gördüğümüz Beamforming teknolojisi ve arka plan gürültüsü engelleme özelliği sayesinde aramaları ortamdaki gürültüyü filtreleyerek deneyimleyebilmeye imkan sağlayan akıllı gözlük, sapındaki dokunmatik tuş sayesinde aramaları yanıtlayabilme ve ses seviyesini kontrol edebilme imkanı verecek. Bunun yanı sıra gözlük üzerinde içerik kaydetme, açma kapama gibi özelliklerini kullanabileceğiniz tuşların bulunacağı akıllı gözlükler ABD, Kanada, Avustralya, İrlanda, İngiltere ve İtalya’da satışa sunuldu bile. Bizlere ne zaman geleceğini merakla bekliyor, teknolojinin hayatımıza daha neler katabileceği konusunda sabırsızlanıyoruz.