Tumblr’da Rahatsız Edici Kişiler Nasıl Engellenir?

Paylaş!

David Karp isimli bir genç 2007 yılında o dönemler çok popüler bir faaliyet olan blog yazma üzerine bir site açmaya karar verdi. Tumblr adını verdiği bu blog yazma sitesi Karp’a hayalinden çok daha fazlasını sundu. Gün geçtikçe popülerleşen tumblr’da rahatsız edici kişiler nasıl engellenir?

Tumblr Nedir?

David Karp’ın kurduğu bu blog açma sitesi sadece ilk iki haftasında 70 binden fazla kullanıcıya ulaştı. Tumblr’ın popülerlik seviyesi o kadar yükseldi ki günümüzde sadece Amerika sınırları içinde bulunan kullanıcı sayısı 13 milyondan fazladır. Sosyal medyada sık sık gördüğümüz ve bazen dozunu aşan olaylara sebep olan kullanıcı tipleri Tumblr’da da aktif durumdalar. Bu tip kullanıcılar size çeşitli hakaret, küfür v.b yollarla psikolojik şiddet uyguluyor. Tumblr, bunun önüne geçebilmek için çoğu sosyal medya platformunda gördüğümüz ”Engelleme” sistemini kullanmaktadır. Engelleme işlemini yaptığınız kişiye onun sizin tarafınızdan engellediğine dair bir bildirim veya mesaj gitmemektedir fakat kullanıcı başka bir hesaptan blogunuzu aktif görürse engellenmiş olduğunu anlayabilir. Bu yazının devamında Tumblr’da sizi rahatsız eden bir kullanıcıyı nasıl engelleyeceğinizi anlatacağım.

Tumblr’da Engelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Tumblr üzerinden sizi rahatsız eden bir kullanıcıyı engelleyebilirsiniz. Engellediğiniz bu kullanıcı size mesaj gönderemez, blogunuz üzerinde yaptığınız paylaşımları göremez, soru soramaz, arama sonuçlarında sizi bulamaz. Eğer hesabınız birden fazla blogun ortak hesabı ise engellemek istediğiniz kişi o an aktif olduğunuz blogtan engellenir. Tüm hesaplarınız tarafından engellenmesini istiyorsanız bütün bloglarınızdan engellemelisiniz. Engelleme işlemi çok basit bir kaç adımdan geçiyor: Engellemek istedğiniz kullanıcının profiline tıklayın, ardından sitenin üst kısmında yer alan insan simgesine tıklayın, ardından önünüze gelecek seçeneklerin arasından ”Engelle” seçeneğini bulup tıklayın. Bu işlemleri yaptıktan sonra o kişiyi engellemiş olacaksınız.