Bilgisayarda Ekran Kartı Nasıl Öğrenilir?

Paylaş!

Sahip olduğunuz bilgisayarda işlem yapmak, video izlemek ve özellikle de oyun oynayabilmek için ekran kartına sahip olmalısınız. Bilgisayarın görüntü birimi olan ve işlemciden bağımsız olarak kendi has belleğine sahip olan ekran kartı yani GPU, ile ilgili bilgilere ulaşmak için bazı yöntemler var. Bilgisayarda ekran kartı nasıl öğrenilir? sorusunun yanıtı olarak yazının devamını okuyabilirsiniz.

Ekran Kartı Modeli Nasıl Öğrenilir?

Sahip olduğunuz ekran kartının modelini el ile öğrenebilir veya direkt olarak bilgisayar üzerinden kontrol edebilirsiniz. Kasanın içerisini açarak ekran kartı modelinize bakabilir veya bilgisayarda çalıştır penceresi ile öğrenebilirsiniz. Windows + R tuşu ile çalıştır uygulamasını açtıktan sonra “dxdiag” yazarak bilgisayarınızın tüm donanımlarını ve ayrıntılarını görüntüleyebilirsiniz. Ekran kısmında ekran kartınızın marka ve modeli yazacaktır.

Ekran Kartı Sürümü Nasıl Öğrenilir?

Ekran kartınızın sahip olduğu sürümü öğrenmek için aygıt yöneticisini veya çalıştır uygulamasını kullanabilirsiniz. Bilgisayara sağ tık yaparak özelliklerini, oradan da aygıt yöneticisini açarak sahip olduğunuz tüm donanımları görüntüleyebilirsiniz. Ekran girdileri bölümünde ekran kartınızın marka ve modelinin yanı sıra özellikleri de bulunmaktadır. Bu kısıma sağ tık yaparak özelliklerini açabilir ve sahip olduğu sürümü öğrenebilirsiniz. Ya da çalıştır penceresine “dxdiag” komutunu girerek tüm bilgileri görüntüleyebilir ve ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarınızın Donanımları

Bilgisayarınıza ait ekran kartı gibi donanımların tamamını görüntülemek ve sahip oldukları sürüm/model numarasını görüntülemek için “dxdiag” komutunu kullanabilirsiniz. Bilgisayar üzerinde takılı olan ve aktif olarak çalışan tüm aygıtlara ve donanımlara bu komut ile ulaşabilir ve bütün ayrıntıları rahatlıkla görebilirsiniz. Sadece görmenize değil, verileri yazdırmaya da olanak tanıyan bu komut ile, sahip olduğunuz aygıt ve donanımların bilgilerini dışa aktarabilir ve gerekli durumlarda başkaları ile paylaşabilirsiniz.