Windows 10’da Ekran Çözünürlüğü Artırma

Paylaş!

Bilgisayar kullanıcıları zaman zaman bazı problemler ile karşılaşmaktadır. Bu problemlerin bazılarının çözümleri gayet kolay iken bazılarının çözümleri bir uzmanın elinin değmesi neticesinde çözülmektedir. Bu sorunları yaşayanlar çözümlerinin basit olmasının ümit ederek forum sitelerinden yardım talep etmektedirler. Evden basit bir şekilde çözümü bulunan ve en sık rastlanan sıkıntılardan birisi olan Windows 10’da ekran çözünürlüğü artırma sorunu oldukça fazla rastlanan sorunlar arasındadır.

Çözünürlük Nasıl Artırılır?

1-İlk olarak bilgisayarın ayarlar düğmesini bularak buraya tıklamak gerekiyor

2-bu bölümün açılması ile birlikte sistem bölümü bulunarak buraya giriş sağlanmalıdır.

3-Burada bulunan ekran ve gelişmiş görüntü ayarları kısmına gelerek giriş yapılmalıdır.

4-burada çözünürlük alanı bulunmaktadır. Buraya giriş yaparak bilgisayarımız tarafından desteklenen en yüksek çözünürlük tercih edilmelidir. Bu tercih akabinde uygula emri girilerek işlem tamamlanmalıdır.

Burada bulunan 4 adımın takip edilmesi ile sorunun çözülmesi gerekmektedir.

Bu Adımlar Neticesinde Sorun Çözülmez İse Ne Yapılmalıdır?

Bu adımlar takip edilerek sorun büyük ihtimal ile çözüme kavuşacaktır. Fakat farklı bir problem olabilir. Bu adımların atılması sonucu hala çözünürlükte bir gelişme bulunmuyor ise bunun birkaç sebebi olabilir. Bu sebeplerden birincisi bu adımlardan birisinin tam olarak uygulanmamış olmasıdır. Bu durumun teyidi yapılarak tekrar kontrol edilmesinde fayda bulunmaktadır.

Bu adımların doğru atılmış olduğundan emin olunduktan sonra sıkıntının hala devam etmesi durumunda ekran kartı ile ilgili bir sorunun olabileceği düşünülür. Bu durum bizim evde çözebileceğimiz bir durum değildir. Bu konu ile ilgili uzman birisinin yardımına ihtiyaç duyulmaktadır.

Ekran Kartı Arızası Ve Tamiri

Ekran kartı bilgisayarın en önemli, en hassas, en pahalı parçalarından birisidir. Bu sebep ile tamirinin yapılacağı kişinin tercih edilirken uzman birisinin olmasına dikkat edilmelidir.