Windows Dosya Gezgininde Bilinmesi Gereken İpuçları

Paylaş!

Windows işletim sisteminde en çok kullanılan özelliklerden biri olan Dosya gezgini, farklı özelliklere sahip ve güçlü bir yapıya sahiptir Peki Windows dosya gezgininde bilinmesi gereken ipuçları nelerdir? İşte ayrıntılar:

Dosya Uzantılarını Göster

Dosya gezgininde dosya uzantılarını göster kısmı varsayılan olarak işaretli değildir. Bu kısım etkinleştirildiği zaman dosya uzantılarının hangi formatta olduğu görülebilir. Dosya uzantılarını göster kısmı aktif edildiği zaman bir dosya üzerinde yapılacak olan dosya uzantı adını değiştirme işlemi kolay bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Bu seçeneğin aktif olması için ilk önce Dosya Gezgini açılmalıdır. Sonrasında görünüm sekmesine tıklanmalı ve Dosya Adı Uzantıları kısmı işaretlenmelidir.

Onay Kutularını Etkinleştirme İşlemi

Windows işletim sisteminde Ctrl tuşuna basılı tutulup fare ile bir dosya ve klasöre tıklanarak birden fazla dosya veya klasör seçimi yapılabilir. Buna ek olarak Ctrl tuşunu kullanmadan birden fazla dosya veya klasör seçimi yapmak mümkündür. Bunun için onay kutuları etkinleştirilmelidir.

Onay kutuları özelliği, dosya ve klasörlerin ne kadar seçileceği ve neyin seçileceği konusunda kullanıcılara pratik yollar sunar. Özelliğin etkin olması için ilk önce Dosya gezgini açılmalıdır. Sonrasında ise görünüm sekmesinden öğe onay kutuları kısmı işaretlenmelidir. Seçenek etkin olduğunda dosya veya klasörün sol tarafında onay işareti görünmektedir.

Dosya Gezgininde Son Etkinliğin Gizlenmesi

Dosya gezgini, varsayılan olarak son etkinlikleri doğrudan kullanıcılar ile paylaşır. Bu özellik ile son dosyalara hızlı bir erişim sağlanır. Son etkinliklerin görünmesini istemeyen kullanıcıların bu özelliği gizlemelerinin de bir yolu vardır. Bunun için ilk önce klasör seçenekleri penceresi açılmalıdır. Buradan hızlı erişimde son kullanılan dosyaları göster ve hızlı erişimde sık kullanılan klasörleri göster onay kutularının işaretleri kaldırılmalıdır. En son tamam düğmesine tıklanarak işlem tamamlanmalıdır.