Yeni Porsche Taycan Uygun Fiyatı ile Teslaya Göz Kırpıyor

Paylaş!

Yeni Porsche Taycan Uygun Fiyatı ile Teslaya Göz Kırpıyor. Porsche tarafından ilk defa üretilip kullanıma sunulacak olan Taycan’nın fiyatının düşük maliyetli olacağı nedeni ile Tesla Model S’e rakip olacağı otomobille ilgili güncel haberler arasında konuşuluyor. Taycan’nın piyasaya çıkış tarihi henüz belli değil. Ancak çıkış hazırlıkları hızlı bir şekilde devam ediyor.

Taycann’da Avantaj

Model ile ilgili olarak çeşitli fiyat stratejileri söyleniyor. Automotive News Europe’a göre, Taycann’ın fiyatı cayenne ve panamera arasında bir değerde olacak gibi görünüyor. Buda tahmini Amerika Birleşik Devletleri satış fiyatının 75 bin dolar seviyelerinde olduğuna işaret ediyor. ABD’ de cayenne’nin 65 bin dolar, panamera’ nın ise seksenbeşbin dolardan başlayan fiyatlarla satıldığı biliniyor. Tesla model S, 75D sürümü ile 77 bin dolara satılıyor. Fiyat standartlarına bakıldığı zaman Porsche, Teslanın elektrikli otomobil sektöründeki yerini sarsacak gibi görünüyor. Porsche, Türkçe isimli otomobili Taycann’ın piyasaya sunacağı bekleniyor. Farklı bir konseptle Mission E olarak adlandırıyor. Ayrıca bu sene 70. Yaşını kutlamaya hazırlanan dünya devi markası Porsche, son denemde elektrikli otomobil alanında ciddi yatırımlar yapmasıyla biliniyor. Türkçe Tay ve Can isimleri ile birleşerek oluşan Taycan modeli, ticari alana da girmiş oluyor. Aracın tork değeri henüz netlik kazanmış değil. Porsche Taycan, toplam sistem performansı ile 440 kw yani 600 beygir güç üretebilecek nitelikte olacak. Taycan modelin saatte 200 km ye ulaşması gereken süresi ise sadece 12 saniye. Bu özellikleri ile diğer otomobillere büyük fark atacağa benziyor. Ayrıca özel şarj sistemi ile sadece 20 dakika içerisinde yüzde 80 oranda doldurulabilecek nitelikte. Taycan kullanıcısına tek şarj ile 500 km gidebilme imkânı sunuyor. Spor otomobil özellikleri ile donatılan bu model dört kapılı olması ile de dikkat çekiyor. Maksimum hız seviyesi de 250 km olacak gibi görünüyor.

Porsche, ilk elektrikli otomobillerini üretme çalışmalarına başladığı tarihte, plan olarak Taycann’dan fiyat olarak daha düşük maliyetli ve daha küçük bir araç üretmek istemişti. Ayrıca bu araç panemeranın bir alt seçeneği olarak görülecekti. Ancak bu planlar değişmek zorunda kaldı. Otomobil tutkunları çok şık ve oldukça hızlı bir Porsche bekliyor.