Android Dns Değiştirme Nasıl Yapılır?

Paylaş!

Günümüzde internet yaygın bir şekilde kullanılmaktadır Bilgisayarlar olduğu kadar akıllı telefonların yaygınlaşması ile internet kullanımı daha da çok artmıştır. Akıllı telefonlarda Android ve IOS işletim sistemleri yer almaktadır. Android işletim sistemi pek çok kullanıcı tarafından daha çok tercih edilmektedir. Android Dns Değiştirme konusu da android işletim sistemli telefon kullananların oldukça merak ettiği bir konudur.

DNS

DNS, sunucu anlamına gelen bir terimdir. Günümüzde Türkiye’ de birçok siteye erişim yasaklanmaktadır. Çeşitli nedenler ile erişim engeli getirilmekte ve siteye ulaşım sağlanamamaktadır. İnternet sitesine erişim sağlamak isteyen kişilerin karşısına sitenin engellendiğine dair bir yazı çıkmaktadır. Bu durumda DNS ayarlarını değiştirmek gerekmektedir. DNS ayarlarını değiştirerek yasaklı sitelere erişim sağlanabilir. Peki, android dns değiştirme nasıl yapılır?

Dns Değiştirme Ayarları

Android mobil cihazlarda DNS ayarlarını yapmak için şu adımlar uygulanmalıdır;

  • Android cihazın ayarlar kısmını açın.
  • Android cihazınıza bir Wifi ağı bağlayın.
  • Gelişmiş seçenekler kısmına girin.
  • Seçenekler kısmında karşınıza iki ayar kısmı çıkacaktır.
  • IP ayarlarında DHCP kısmını ‘statik’ olarak değiştirin.
  • DNS ayarları kısmında yer alan DNS1 ve DNS2 kısmına 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 ayarları girilir.
  • En son olarak yapılan bu işlemler kayıt edilir.

Bu ayarları uygulayarak engellenmiş sitelere kolayca erişim sağlayabilirsiniz.

Android Dns Değiştirme
Android Dns Değiştirme

Android Uygulama İle DNS Değiştirme

Bir Android uygulama ile de DNS değiştirme işlemi gerçekleştirilmektedir. Daha kolay bir yöntem olması nedeni ile daha çok tercih edilmektedir. Android uygulama ile hücresel veri kullanılarak da DNS ayarları yapılabilir. Wifi ağına ihtiyaç yoktur. Google Play Store’da yer alan birçok uygulama mevcuttur. Cihazınıza indirip kurarak kolayca ayarları gerçekleştirebilirsiniz.

Yönlendirici Üzerinden DNS Değiştirme

Bir kablosuz yönlendiricisi aracılığı ile de DNS ayarları değiştirilebilmektedir. Bu yönlendirici ile değiştirildiğinde Wifi ağına bağlı tüm cihazlar kolayca sitelere erişim sağlayabilmektedir. Her cihazın ayar yapmasına gerek yoktur.

DNS ayarlarını adım adım uyguladıktan sonra çalışıp çalışmadığı da kontrol edilebilir. İnternet üzerinden DNS sayfasını ziyaret ederek, karşınıza ‘DNS’ e Hoş Geldiniz’ yazısı geliyor ise DNS ayarları doğru bir şekilde yapıldığı ve çalıştığı anlamına gelmektedir.