Apple, iPhone XR Üretimini Azalttı

Paylaş!

Apple, iPhone XR üretimini azalttı. Apple firmasının geçtiğimiz Eylül ayı içerisinde gerçekleştirdiği görsel şov ile beraber lansman sonrası cihazlarını satışa çıkardığı görülmüştü. Bu cihazlar arasında iPhone XR, iPhone Xs ve iPhone Xs Max yer alarak tanıtımları gerçekleştirilmiştir. iPhone X cihazının uygun fiyatlısı olarka görülen ve alım gücünün düşük olduğu ülkelerde daha çok rağbet göreceği düşünülen iPhone XR modeli bekleneni vermedi.

Öyle ki iPhone Xs ve iPhone Xs Max cihazlarının önünü keseceğini dahi düşünen firma iPhone XR modelinin çıkarılıp çıkarılmaması konusunda emin olunmamasına rağmen ürünün tanıtımını Eylül ayındaki lansmanda yapmıştı. Beklenen olmadı ve iPhone XR cihazı için Apple firması Petagron ve Foxconn firmalarını bilgilendirerek cihazın üretiminin azaltılmasını istedi. Cihazların çıkış zamanından beri yaklaşık olarak 1 aylık bir süre geçmesine rağmen iPhone Xs ile iPhone Xs Max cihazları XR modeline göre daha fazla rağbet görerek satışlarda rekor kırmaya başladı.

iPhone XR Montaj Hattı Düşürüldü

Foxconn tarafından iPhone XR cihazı için ilk etapta 60 montaj hattı oluşturulmuşru. Ancak 1 aylık süreç içerisinde cihaza olan ilginin oldukça az olmasından ötürü bu montaj hattı 45’e düşürüldü. Yeni gelen bilgiler doğrultusunda ise Apple firmasına yakın olan kaynaklar, Cupertino merkezli olan şirketin Foxconn’a günlük bazda 100 bin birim daha az iPhone XR cihazı üretmesi için talimet verildiğini belirtiyorlar.

En iyimser tahminler doğrultusunda bu verilerden yola çıkarak firmanın %20 ve %25 oranları arasında üretim düşüklüğü yaşadığını gösteriyor. iPhone XR cihazının üretiminde azalmaya giden tek şirket Foxconn da değil. Wistron ve Petagron firmaları da bu modelin üretiminde ciddi anlamda düşüş yaşayan şirketler arasında yer alıyorlar. iPhone XR modeline sırtına dönen Apple kullanıcılarının iPhone 8 ve 8 Plus modellerine ilgi göstermeye başlamaları Apple’ın üretim ağının dengesizleşmesine yol açtı. iPhone XR modelinden %20 oranda daha uygun olan 8 ve 8 Plus modelleri için daha öncesinde 20 milyon birim üretim isteyen firmanın bu üretim standını 25 milyon birime çıkardığı gelen haberler arasında.