Instagram Hikayeler’e Okul Modu Gelecek

Paylaş!

Instagram Hikayeler’e okul modu gelecek. Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından bir tanesi olan Instagram, gün içerisinde milyonlarca kişinin giriş yaptığı ve en çok sevilen özelliklerinden bir tanesi olarak bilinen Hikayeler özelliği ile beraber 24 saatlik süre ile gönderi paylaşılabildiği uygulamalar arasında yer alıyor. Instagram CEO’luk görevine atandığından beri yerinde duramayan adam lakabı ile bilinen Adam Mosseri, şimdi de uygulamanın Hikayeler özelliği içim okul modunun geleceğini açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde uygulamanın yeni bir tasarım ara yüzü üzerinde çalıştığına dair gelen haberler sonrasında bir çok kişinin profil tasarımını beğenmemesi üzerine çalışmalarına başlayan CEO, yeni bir özellik olarak hikayelerin içerisinde okul modu şeklinde kullanımı yapılacak bir eklentinin daha duyurusunu yaptı. Uygulama geliştiricileri arasında yer alan ve Twitter hesabını aktif bir şekilde kullanan Janes Machun Wong, kaynak kodlar üzerinde okul modunun yer aldığı bir görseli geçtiğimiz günlerde hesabından paylaştı.

Okul Modu ile Öğrenciler Müstehcen Gönderilerden Uzak Tutulacak

Instagram uygulaması her hangi bir yaş sınırı olmayan ve genellikle 10-15 yaş arasındaki grubun sıklıkla kullandığı bir uygulama olarak bilinmekte. Pek çok müstehcen görüntü ile karşılaşılması o yaştaki çocukların psikolojilerinde dengesizliğe yol açmakla beraber göreve geldiği ilk zamanlarda uygulamayı bu gönderilerden uzak tutacağına dair açıklamalarda bulunan CEO, Hikayeler özelliğine okul modu eklentisini getirerek sözünü tutmuş olacak. Janes Machun Wong ise Twitter hesabı üzerinden yayınladığı gönderide okul hikayelerinin paylaşıldığı anda direk olarak görünür olmayacağına dair açıklamalarda bulundu.

Kullanıcının okul hikayesi kapsamındaki gönderileri önce Instagram tarafından incelenecek, müstehcen bir görüntü olmadığına karar verildiği takdirde görünür hale getirilecek. Okul çağındaki çocukların uygulamadan kötü bir şekilde etkilenmemeleri adına atılacak olan bu adım ebeveynlerin daha güvenilir bir sosyal medya içerisinde yer almalarına da yardımcı olacak. Eğer düşünüldüğü şekilde uygulamaya koyulur ise okul modu öğrencilerin ve ergenlik çağındaki pek çok çocuğun daha güvenilir bir uygulama kullanımı yapmalarına yardımcı olacak gibi görünüyor. Eklentinin ne zaman geleceği konusunda ise uygulama yetkililerinden her hangi bir açıklama gelmedi.