Apple’dan Avustralya Hükümetine 7 Sayfadan Oluşan Dava Şoku

Paylaş!

Apple’dan Avustralya Hükümetine 7 Sayfadan Oluşan Dava Şoku. Apple, Avustralya Hükümetine 7 sayfalık bir mektup göndererek ülkedeki 2018 Erişim ve Yardım Yasası’na karşı olumsuz eleştirilerde bulundu. Bu 7 sayfalık mektubuna Erişim ve Yardım Yasasından dolayı yaşadıkları zorluklardan ve mağduriyetlerden bahseden Apple, bir an önce şartların iyileştirilmesi doğrultusunda talepte bulundu. Eskiden beri süre gelen bu sancılı durumu en ince ayrıntısına kadar yazıya döken Apple, mücadeleye devam edeceğini ve davalarının arkasında olduğunu açıkladı.

Apple’a göre şikâyetlerinin yanı sıra, bahsedilen 2018 Erişim ve Yardım Yasası mevzuatında internet ağları arasındaki siber güvenliğe yönelik olan kaygıları arttırdığını iddia etti. Ayrıca bu mevzuatla birlikte devletin kendisine kullanıcıların mahremiyetini kötüye kullanabilme yetkisi de verdiğini ifade etti.

Apple açıklamasında Avustralya Hükümetinin şifreleme sistemlerini zayıflatmaması gerektiğini belirterek, bu konuda hassasiyet göstermeleri gerektiğini vurguladı.

Apple’ın Mağduriyet Yaşadığını İddia Ettiği Hususlar

Apple firma olarak 2018 Erişim ve Yardım Yasası’ndan dolayı mağdur oldukları hususları maddeler halinde açıkça belirtti.

  1. Siber güvenlik ve şifrelemenin aşırı geniş güçler ile azaltılması.
  2. Bağımsız olan adli denetimin eksiklikleri
  3. Hükümetin kendi görüşlerine göre teknik gereklilikler belirlenip uygulanabilmektedir.
  4. Müdahale şartlarının henüz eşi benzeri görülmemiş olması.
  5. Gizlilik politikaları ve şartlarının anlamsız ve gereksiz yere gizleniyor olması.
  6. Küresel etkinin ve dış dokunulmazlıkların verdiği sıkıntılar.

“Apple Cihazları Eskiden Beri Arka Kapıdan Alınıyor” İddiası

Apple’ın iddiaları bu kadarla da sınırlı değil. Apple’ e ait cihazlarına, arka kapıdan içeri alınmasına yönelik uygulamalar ve devletin yaptığı aşırı baskı yeni olan bir durum olmadığını belirten firma eskiden beri bu sorunla mücadele ettiklerini ifade etti. Ancak bu dava, uygunsuz girişlere yönelik Apple ile Hükümetin savaşının devam ettiğini gösteriyor.

Gizlilik kurallarıyla birlikte Apple, bu gibi imkânların hükümete sunulmasının potansiyel hackerların herhangi bir saldırısı için de imkân sunduğu bildiriliyor. Bahsedilen bu sürecin daha da devam edecek gibi gözükmesi ve sonunda tam olarak kimin davayı kazanabileceği ise merak konusu.