Android Q’da Yeni Özellik

Paylaş!

Android Q’da yeni özellik. Bu sabah çıkan bir haberle Android Q’da aynı anda iki uygulama kapatılmadan çalışma özelliği tüm kullanıcıları bir hayli heyecanlandırdı. Android Q ile birlikte iki farklı uygulama ekranı durdurulmadan kullanmak mümkün olacak. Android Q da yeni çıkan bu özellik önceki platformda da vardı. Android Nougat ile gelen çoklu pencere açılabilme özelliğinden önce de ekran bölme fonksiyonuna sahip Android cihazları bulmak mümkündü. Freeform ve görüntü içerisinde görüntü açabilme özelliklerine sahip olan cihazların sayısı da oldukça fazlaydı.

Android Cihazlarda Bir Yenilik Daha

Gün geçtikçe artan telefon ekranlarından daha fazla yararlanmak için ekranı alt ekranlara ayırmak isteyen kullanıcıların sorunlarını çözen Android yetkilileri bu konuda da kendilerini geliştirdiler. Bölmenin nasıl yapıldığı ilk paragraftaki yazıda anlatılmıştır. Multi resume özelliği ise aynı anda iki uygulamanın da çalışmasını sağlıyor ve farklı bir tarz yaratıyor. Ayrıca iki uygulama çalıştığında kesinlikle ekranda donma olayı oluşmuyor. Kullanıcılara atılan konum üzerinden harita takibi yapılarak, dinlemek istenilen bir parçayı Spotify adlı müzik kanalından arama yapabilmekte mümkün olacak. Android Q ile birlikte zorunlu hale gelecek olan Multi-Resume özelliği için ise katlanabilir telefonlara ve üreticilere kullanıcılar teşekkür edecek niteliğe gelecektir.

Multi-Resume özelliği ile birçok farklı uygulamaları açmak ve çalıştırmak kolay bir şekilde yapılacaktır. Bu özelliğe benzer özellikler Samsung’ da mevcut ancak özellik ilk defa Android Q ya ait olacaktır. Böylece bütün Android cihazlar üreticisinden bağımsız olarak yeni bir özellik geliştirmiş olacak. Android cihazlarının yan ürünü olan Pie cihazı içinde bu özelliğin sağlanması planlanıyor. Uygulama yöneticileri açısından Multi-Resume özelliği için minik bir kod ekleyerek uygulamanın çalışmaya devam edebilmesi de mümkün görünüyor.

Meta ve data olarak adlandırılan bu iki uygulamada Multi-Resume özelliği varsa yine özellik çalışmaya devam ediyor demektir. Bu özellikler sayesinde Android telefon kullanıcı sayısında büyük bir artış yaşanacağı söyleniyor. Her geçen gün kendini yenileyen cihazlar daha birçok özellik yaratarak kullanıcılarına sunuyor. Android Q da aynı anda iki farklı uygulamayı çalıştıracak Multi-Resume özelliği kullanıcıların beğenisini kazanmış ve sağlamış durumda.