Avrupa Birliği Boing 737 Max Uçaklarında Yazılım Değişikliği

Paylaş!

Avrupa Birliği Boing 737 Max Uçaklarında Yazılım Değişikliği. Boing 737 uçuşlarında önümüzdeki süreçte Avrupa Birliği’nin bu uçaklarda gerçekleşmesini istediği yazılım değişikliği sebebiyle aksamalar söz konusu olacak. Peş peşe kazaların oluşmasına yol açan Boing 737 Max uçağı düzenlemeler yapılacağı gerekçesi ile hiçbir havayolu şirketi tarafından uçuş programlarında yer almıyor. Bloomberg’in haberine göre Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) Boing 737 Max’e yazılımsal düzenlemeler için talepte bulunmaya hazırlanıyor.

Düzenleme Taleplerinde Birçok Başlık Göze Çarpıyor

EASA ve Federal Havacılık Kurumu (FAA) Boing 737 Max için benzer taleplerde bulundu. Bazı sensörlerde yapılması gereken iyileştirmeler, manuel trim kontrol işlemleri, takılmalara sebep olan bir yonga için yeni bir yazılım düzenlemesi bu talepler arasında yer alıyor. Bunların yanı sıra AB’den gelen bir diğer talep ise otopilot özelliğinin bazı durumlarda kapatılamaması probleminin ortadan kaldırılması şeklinde oldu.

EASA yaptığı açıklamada güvenli uçuşlar için Sivil Havacılık Kurumu ile işbirliğini sürdüreceğini belirtti. EASA tarafından talep edilen otopilot ile ilgili düzenleme uçuşları uzun süre aksatacak gibi görünüyor. İki ölümcül kaza yaşanması sebebiyle havayolu şirketleri Boing 737 Max’ı uçuşlarına almama kararı almıştı. İstenen talepler gerçekleşene kadar uçuşlara ara verilecek. Boing’in ise bu taleplere nasıl cevap vereceği merakla bekleniyor.