Bilim Adamları Yaz Mevsimi Hakkında Açıklama Yaptı

Paylaş!

Ünlü PNAS dergisinde yayınlanan bir habere göre yaz ayları gün geçtikçe daha da sıcak geçecek ve şiddetli fırtınalar olacak. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden başarılı bilim adamları Charles Gertler ve Paul Gorman, yeni yaz dönemindeki iklim değişikliklerinin yaz aylarında bunaltıcı bir sıcaklık derecesiyle geçeceğini açıkladı. Aynı zamanda 2100 yıllarında şiddetli fırtınaların olmasını beklediklerini de dile getirdiler.

Bilim Adamlarından Son Dakika Açıklaması

Dünyada oluşan olağanüstü fırtınalar ve şiddetli rüzgârlar, yerini oldukça dengesiz seyreden sıcak hava şartlarına bırakacak.

Küresel ısınma olayı ile birlikte kış aylarında meydana gelen aşırı sıcaklar ve yaz aylarında aniden bastıran soğuk hava dalgaları da bekleniyor. Öyle ki 2012 yılında Kırım’da büyük bir sel felaketi meydana gelmiş, 2010 yılında ise Rusya’da beklenmeyen bir yaz sıcağı yaşanmıştı. İki ünlü bilim insanının görüşlerine göre, dünya nüfusunun çoğunlukta olduğu bölgelerde depolanan istatiksel verilerde potansiyel enerji, her 10 yılda bir %1.5 oranında azalmakta. Bu gelişmeler, yaz aylarının gittikçe daha sıcak, rutubetli ve bunaltıcı olarak geçeceğini ortaya koyuyor.