HABRAS’ta Tarihi Bomba Testi

Paylaş!

HABRAS’ta Tarihi Bomba Testi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılışı yapılan Habras, tarihi bir bomba testine ev sahipliği yaptı. Tübitak Sage tarafından kurulumu tamamlanmış olan Harbas, Konya Karapınar’da inşa edilmişti. Test altyapısında test öncesi nefesler tutulurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan Habras’ın açılışını yaptı. Tamamen milli kaynaklarla geliştirilmiş ve silah sistemlerinin dinamik yeterlilik testlerinin yapılması için inşa edilmiş olan Harp Başlığı Raylı Sistem Dinamik Test Altyapısı (Habras) bomba testinin başarıyla sonuçlanmasını sağladı. Test çalışmalarının da millileştiğini gösteren bu gelişme savunma sanayinin attığı başarılı adımların göstergesi oldu.

Bomba Testi Başarıyla Sonuçlandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılım sağladığı bomba testi savunma sanayinde bir ilki temsil etmekteydi. Aynı zamanda Habras 2 bin metre uzunluğuyla Avrupa’nın en uzun ve çift raylı test hattı olma özelliği de gösteriyor. Gerçekleştirilen bomba testinde ses hızı 1,5 hıza ulaşmayı başarırken, 1 metre kalınlığındaki çelik donatıyla güçlendirilmiş betonu delip geçebildi.

Test için özel hazırlanmış olan 1 ton ağırlığındaki genel maksat bombası MK-84, 1 metre kalınlığındaki çelikle kuvvetlendirilmiş betonu tam hedeften vurarak kağıt gibi deldi. Aynı zamanda dikkat çeken bir diğer gelişme ise taşıyıcı kızak sistemiyle beraber 1 ton ağırlığa sahip olan MK-84 bombasının test esnasında 850 kilometre/saat hıza ulaşırken ses hızının 1.5 kat kadar üzerine çıkması oldu. Başarıyla sonuçlanan bomba testi hakkında ilk açıklamayı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptı.

Bakan Varank’ın Test Hakkında Açıklaması

Nefesler tutularak beklenen bomba testinin başarıyla sonuçlanmasının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank önemli açıklamalarda bulundu. Gelişmeleri ve test sonucunun başarısını Twitter hesabından duyuran Bakan Varank, milli kaynaklarımızla elde ettiğimiz gelişmelerin ülkemiz adına gurur verici olduğunun altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılışını gerçekleştirdiği Tübitak Sage Habras Altyapısı’nda önemli ve bir o kadar tarihi bir ana şahit olunduğunu ve bu gelişmenin savunma sanayimiz adına mühim bir başarı olduğunu belirten Bakan Varank, 1 tonluk mühimmatın ses hızını aşmayı başararak 1,5 kata çıktığını ve hedefe ulaşıldığı belirtti.