Bitcoin’de Halving Nedir?

Paylaş!

Bitcoin sistemi ve madenciliği yaklaşık son 10 yıl içerisinde dünyada ve ülkemizde büyük bir atılım gerçekleştiriyor. Yatırım aracı olarak kullanıldığı gibi aynı zamanda şirketler arasında ödeme ve transfer işlemleri için de kullanılır hale gelmiştir. Bitcoin tamamen dijital bir para birimidir ve merkezi olmayan bir sistemi söz konusudur.

Bitcoin para biriminin ülke ve borsa kurlarından farklı bir altyapısı vardır. Bitcoinin bu farklılıklarından biri de farklı zamanlarda ortaya çıkması için kurulan farklı boyutlardır. Bitcoin madenciliği ile ilgilenen birçok kimse için en çok merak edilen sorulardan birisi bitcoin’de halving nedir?

Bitcoin Halvingi

Halving dönemleri yaklaşık olarak 4 yıllık periyotlar halinde gerçekleşir. Bu periyotların anlamı bitcoin madenciliği yapanlara verilen ödüllerde bir azalmanın olduğudur. Halving periyotları yaklaşırken bitcoinde bir yükseliş gözlenir. Ancak asıl yükselişler halving periyotları sonrasında görülür. Halving dönemi ile anlayacağımız konu yatırım için değerlendirilmesi gereken bir durum oluşudur. Halving dönemlerini iyi takip ettiğiniz takdirde yatırım için iyi bir adım atmışsınız demektir. Halving dönemlerinde ki bu ödül azalmasına halving ya da bitcoin blok ödülü yarılaması denilir.

Halving Dönemleri Tarihçesi

İlk bitcoin halvingi 2012 yılının Kasım ayında meydana geldi. Bu halving öncesinde bitcoin hızlı bir düşüş eğrisi çizmiştir. 2 dolar seviyesinde ilerleyen bitcoin halving periyoduna 13 dolar ile giriş yaptı. Bu girişten kısa bir süre sonra ise 270 dolar seviyesini yakaladı. İkinci bitcoin halvingi ise 2016 yılının Temmuz ayında gerçekleşti. Bu tarihlerde medya ve teknoloji etkisiyle girişimci sayısı çok yükselmiştir. bu nedenle de meşhur 2000 dolar seviyesine ulaşmıştır. 2019 yılında ise halving sonrası yükseliş ile çok yüksek düzeyleri yakaladı.

Üçüncü Bitcoin Periyodu

Yaklaşık 4 yıllık periyotlarla ilerleyen halving dönemleri 2020 için Mayıs ayında gerçekleşti. Bu dönem için söylenebilecek en şaşırtıcı şey ikinci halving ile olan çok yönlü benzerliğidir. Kısa vadede düşüş yaşayan bitcoin halving sonrası yoğun bir yükselişe geçebilir. Halving öncesi ve sonrasında yaklaşık 20 günlük bir zamanda düşüş yaşanırken halving sonrası yükseliş periyodu yakalayacağı söylenebilir. Bu açıdan yatırımcı halving öncesi ve sonrası dönemi iyi değerlendirmelidir.