Kripto Paralar İle İlgili Bilmedikleriniz?

Paylaş!

Dijital ortamda üretimi yapılan, üretimi için yüksek işlemci gücüne ihtiyaç duyulan, bir merkeze ihtiyaç duyulmadan transfer edilebilen ve para yerine geçerek alışverişte de kullanılan kripto para birimleri son yıllarda oldukça gündemde. Peki kripto paralar ile ilgili bilmedikleriniz? neler açıklayalım.

Piyasaya İlk Sürülen Kripto Para Birimi

Piyasaya ilk sürelen kripto para birimi bitcoin ve 2009 yılı itibari ile işlem yapılmaya başlandı. Aşırı değer kazanması ile beraber ve bir çok alışverişte kullanılmasıyla bir çok kripto para birimi değeri daha üretilmeye başlandı. Şuan piyasada binin üzerinde kripto para birimi bulunuyor.

Kripto Para Biriminin Avantajı

Kripto para birimlerinin çok büyük bir avantajı bulunuyor. Kripto para birimini kopyalamanın mümkünü yok. Bu sebepten ötürü, dünyada ekonomi alanında dev olarak görülen firmalara kripto paralara yatırım yapmaktadır.

Devletlerde Bulunan Kripto Para Çekingesi

Devletler kripto paralara sıcak bakmıyor. Hatta kripto paraları bir tehdit gibi görüyorlar. Bunun sebebi kripto paralarla vergi kaçırma işleminin kolay bir şekilde yapılması ve kara para aklamak için kullanıma açık olması. Daha açık bir ifade ile kripto para birimleri sanal ortamda sanal defterler yardımı ile tutulmasından dolayı bunların takibini yapmanın pek mümkünü bulunmuyor.

Kripto Paralarda Kullanılan Blockhain Teknolojisi

Kripto para birimleri oluşturulurken ve kullanılır iken blockhain teknolojisi kullanılıyor. Blockhain teknoloji ile para alışverişi ile ilgili olan işlemler bloklar üzerinden taşınması yapılıyor. Yapılan işlemin doğruluğu için coin üretimi için kesinleşme işlemini gerçekleştirenler madenciler. Yine blockhain teknolojisi sayesinde kişiden çıkmış olan bilgi, diğer tarafa ulaşıp, kodların eşleşmesi ve bilginin ortaya çıktığı ana kadar diğer bir kişi tarafından erişilip yönetilme gibi bir durum olma ihtimali yok.