Chromebook’a USBGuard Özelliği Geliyor

Paylaş!

Chromebook’a USBGuard Özelliği Geliyor. Diğer işletim sistemlerinden daha güvenli görünen Chromebook’lar son dönemlerde bazı eksiklikleri ile dikkatleri üzerine çekiyordu. Bu eksikliklerin fark edilmesi ile beraber Chromebook’lara USBGuard özelliğinin gelmesine karar verildi. Chromebook kilitli olsa bile, kendisini klavye gibi tanıtan bazı USB’ler bilgisayara erişim sağlayabiliyordu.

Bu gelişmenin sonucunda ChromeOS bu işe bir dur deme kararı aldı ve istenmeyen USB’leri engelleyecek olan yeni bir özellik geliştirdi. Yakın zamanda tanıtımının yapılması beklenen ve adına USBGuard adı verilen bu özellik sayesinde Chromebook’lara erişim eskisi gibi kolay olmayacak. Chromebook kilitli ile takılan USB’lerden gelecek komutlarını yerine getirmeyecek olan bu yeni özellik sayesinde koruma altına alınma sağlanacak.

Otomatik bir şekilde çalışan kodların da Chromebook kilitli iken durdurulmasına yardımcı olacak USBGuard, Apple’ın IOS 11 işletim sistemini çıkarırken tanıttığı, 1 saatten fazla kilitli kalırsa USB ile ilgili aktivitelerin durdurulması özelliğine benziyor.

USBGuard Güvenliği

Chromebook’ların daha güvenilir bir şekilde kullanılabilmesi için geliştirilmiş olan USBGuard özelliği, daha önceden takılı olan cihazlara etki etmeyecek. Örneğin bilgisayarınıza harici disk taktınız, veri aktarımı esnasında Chromebook kilitlendi; veri aktarım işleminiz yarım kalmayacak. Bunun yanı sıra fare ve klavye gibi bilgisayar donanımları içerisinde yer alan materyaller beyaz listeye alınarak Chromebook kilitli iken kullanılabilecek.

Chromebook’ların Windows ya da diğer işletim sistemine sahip olan cihazlardan daha güvenilir olarak görülmesi, özellikle ne yaptığı konusunda her hangi bir fikri olmayan kullanıcılar için oldukça ideal bir görüş. USBGuard özelliği sayesinde güvenlik seviyesinin daha fazla yükseltilmesi, bir kat daha güvenilir bir platformun kullanımını da beraberinde getirecek.

Geliştirici firmanın yakın bir süre içerisinde tanıtması beklenen özellik, Chromebook kilitli iken bazı donanımların beyaz listeye alınmasına olanak tanıyacak. Chromebook’un kilitli iken dışarıdan gelebilecek olan her hangi bir saldırıya karşı koruma altına alınması için geliştirilen yeni özellik sayesinde kullanıcıların kişisel verileri de gizli tutulabilecek. Daha öncesinde dışarıdan Chromebook’a USB ile bağlanılmış olması geliştirici firmanın bu konuda harekete geçmesini sağlayarak USBGuard’ın oluşumuna ve dolaylı yoldan kullanıcını güvenliğinin artmasına yardımcı olacak.