iPhone’un Süren Değer Kaybı

Paylaş!

iPhone’un Süren Değer Kaybı. 2018 yılında rekorlarla dolu bir yükseliş yaşayan Apple firmasının aniden düşmeye başlayan değer durumu yılbaşının hemen ardından da sürüyor. Bunun nedeni ise anlık olarak meydana gelen açıklamalar ve firmanın beklenen satış hedeflerine ulaşamaması şeklinde açıklanırken Tim Cook tarafından yapılan açıklama bir düşüş daha yaşanmasına neden oldu.

İlk çeyrekten önce şirketler tarafından yapılan ön bilgilendirmeler sıklıkla bilinen bir durumdur. Apple da Çin konusundaki ilerlemelerini açıkladığı mektupta beklenen satışın çok altında kaldıklarını ve Çin’de iPhone satamadıklarını açıkladı. Piyasalar bu yorumun ardından yine Apple değer kaybı yönünde bir pozisyon aldı. Apple 55 milyar dolarlık bir düşüş daha yaşadı.

Değer Kaybı Süreci

Sayılı teknoloji devlerinden bir tanesi olan Apple 2018 yılında yükselen bir trend izlemiş, ardından da değerini 1 trilyon doların üzerine çıkaran ilk teknoloji markası olma rekorunun sahibi olarak bir kez daha takdir toplamıştı. Bu başarının kısa bir süre sonrasında ise ani değer kayıpları oluşmasıyla birlikte %32 civarında bir düşüş meydana geldi. Düşüş sonucunda 750 milyar dolar civarında bir marka değeri ile seneyi kapatmak zorunda kaldı.

Apple’ın şuan tepe ismi konumundaki Tim Cook yatırımcılara mektup yollayarak açıklanması beklenen ilk çeyrek raporundan önce küçük bir bilgilendirme yaptı. 29 Ocak 2019 tarihinde kesin ilk finansal raporun öncesinde yollanan mektup Çin’deki satışların kötü olmasını vurgulayan bir temaya dayandırıldı. iPhone satışlarının beklenenin altında olmasına ek olarak 89-93 milyar dolar beklenen satış sürecinden 84 milyar dolar civarında bir gelir beklentisine inmek zorunda kaldıklarını da vurguladı.

Neden kısmına gelindiğinde ise CEO Çin pazarında meydana gelen sorunları işaret etti. ABD ile Çin arasındaki gerilimin beklenenden daha çok etki yaptığı, Çin’de yaşanan ekonomik durgunluğun ise satışlar üzerinde olumsuz gerileme yaşattığını savundu. Bu açıklamanın devamında ise borsada işlem gören Apple kanadında %7.5 civarında bir düşüş yaşanarak 55 milyar dolarlık bir değer kaybı yaşandı. CEO bu mektubun ön bilgilendirme olduğunu hatırlatırken, 29 Ocak raporunun farklı olabileceği üzerinde durmaya çalıştı.