Deepfake Canlı Yayında Kullanıldı

Paylaş!

Var olan bir görüntü veya videoda yer alan bir kişinin, yapay sinir ağları kullanarak bir başka kişinin görüntüsü ile değiştirildiği Deepfake, Iperov adıyla bilinen geliştirici tarafından oluşturulmuş Al yazılımı içeren medya türüdür. Bugüne kadar herhangi birinin klonlanmış görüntüsü, erkek bireyin kadın halindeki görünüşü, reklam şirketlerine gerçekte var olmayan karakterler elde etmesi gibi sayısız birçok komplike amaçla belli bir süre içerisinde değişim iletilerek kullanılıyordu. Günümüzden itibaren kullanıcılar Deepfake yazılımını kullanarak gerçek zamanlı olarak görünüşlerini değiştirebilecek deepfake canlı yayında anlık olarak kullanılabilecek.

Gerçek zamanlı Deepfake canlı yayın yazılımını Twitch yayınlarında kullanmaya başlayan Rus YouTuber Vladislav Pedro, yazılımın potansiyelinin yüksek olduğuna ve gelecekte daha çok ses getireceğine inananlar arasında yerini aldı.

Gelişen teknolojiyle hayatlarımıza birçok yenilik ve sıradışı özellik girmesi elbette ki sağlanan kolaylıklar ve gelişmelerin yanında zorluklarını da beraberinde getiriyor. Örneğin Deepfake yazılımıyla sosyal medyada eğlenceli videolar izlenme rekorları kırsa da, bu yazılımın kötü amaçla kullanılması toplumu oldukça zorlu maceralera da sürükleyebilir. Zira yazılım sayesinde olmadığınız biri gibi görünebilir, herhangi birini kolaylıkla taklit edebilir yada yerine geçebilirsiniz. Hayranı olduğumuz bir aktör gibi görünmek bizi anlık mutlu edecek olsa da, yüz tanıma gibi güçlü güvenlik uygulamaları da deepfake sayesinde atlatılarak sistemleri kandırabilecek sahtekarlıklar meydana gelebilir. Şüphesiz ki teknolojilerin karmaşıklaşmasıyla beraber hükümetler tarafından güvenlik önlemlerinin arttırılması hatta belki de kısıtlamaların söz konusu olması bizi olası sahtekarlıklardan koruyacaktır. Başımıza daha neler gelecek yaşayıp göreceğiz ?

@arnoldschwarzneggar

Душевный мужик?

♬ оригинальный звук – arnoldschwarzneggar