Zoom Çeviri ve Beyaz Tahta Özelliği Geliyor

Paylaş!

Beklenen Zoom Çeviri özelliği duyuruldu. California San Jose merkezli Amerikan iletişim teknolojisi Zoom, 2011’de hayatımıza girdiğinden beri günden güne kullanıcı sayısını arttırmış, özellikle pandeminin dünyaya mal olmasıyla birlikte eğitim, iş, ürün ve hizmetlerini online mecraya taşımak isteyen kişiler sayesinde tarihinde popülaritesinin en yüksek olduğu seviyeye gelmiştir.

Pazartesi günü gerçekleştirilen şirketin Zoomtopia adlı konferansındaki bildiriye göre Zoom’a yeni özellikler geliyor. Duyurusu yapılan özelliklerden biri, Zoom’un konferans görüşmelerinde artık canlı Zoom çeviri özelliğinin bulunacak olması. Konferans görüşmelerinde ücretsiz canlı çeviri özelliğini 30’dan fazla dil için kullandıracağını duyuran şirket, bu özelliğini geliştirebilmek için Alman çeviri şirketi olan Kites’i satın aldı ve şirketin machine learning tekniğini kullanarak kendi geliştirmesinde kullanmayı hedefledi.

Şirketin duyurusunu yaptığı bir diğer eklenti ise beyaz tahta özelliği. beyaz tahta öğrencilik hayatımızdan da bildiğimiz ve tahmin edebileceğimiz gibi çizim yapma/karalama için kullanılan bir özellik. konferans görüşmelerinde karşılıklı çizim yapma, not alma, karalama için kullanılan ve tüm taraflara görünür olan bu özellik şuanda Beta sürümünde denendiği üzere artık görüşmeler sonrasında da kullanılabilir hale getirilecek. Değiştirilen bu kural sayesinde taraflar beyaz tahta özelliğini toplantıları dışında da kullanabilecek, alınan notlar, eklenen yorumlar yada çizilen çizimler webte ve uygulamada toplantılar haricinde de görüntülenebilecek.

Son olarak Facebook’un Harizon Workbooks adındaki kullanıcıların birlikte çalıştıkları sanal gerçeklik ofislerinde de kullanılmaya başlanacağı duyurulan Zoom, yukarıda belirttiğimiz tüm özellikleriyle birlikte Horizon Workbooks kullanıcıların konferans görüşmelerinde aktif olacak. Böylece kullanıcılar sanal ofislerindeki Zoom’un sağladığı beyaz tahta uygulamasıyla birlikte notlar alabilecek, ortak yaptıkları çizimler üzerinden görüntülü konferans görüşmelerini yürütebilecek ve Zoom’un sağladığı diğer bütün olanaklara sahip olabilecek.

Daha kapsamlı bilgiye Zoom resmi web sitesinden erişebilirsiniz. (https://blog.zoom.us/zoom-platform-enhancements-zoomtopia-2021/)