Dijital Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Paylaş!

Dijital Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dijital fotoğraf makineleri aynı zamanda kamera özelliği de taşıyan, pahalı ürünlerden biridir. Bu ürünler birçok farklı özelliğe bağlı olarak, çok çeşitliliğe sahiptir. Bu nedenle dijital fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bütçe

Her bütçeye uygun dijital fotoğraf makinesi bulunmaktadır. İlk önce bütçenizi belirleyin. Profesyonel çekimler yapmak istiyorsanız, DSLR makineler 1000 tl ve üzeri fiyatında olmaktadır. Bu kadar pahalı makine almak istemeyen kişiler de kompakt makine tercih etmeleri tavsiye edilir.

Kullanıma Uygun Özellik

Ne tür fotoğraflar çekmek istediğinize bağlı olarak, ürün özelliğini ona göre belirlemeniz gerekecektir. Makro çekimlere merakınız var ise, makro lense ihtiyacınız olacaktır. Doğa ve manzara resimleri çekmek istiyorsanız, geniş açılı olan bir kameraya ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca kaliteli tripoda, polarize filtreye ihtiyaç duyacaksınız. Aksiyon fotoğrafı çekmek isteyenler ise, hızlı fokus özelliği aramaları gerekir. Çünkü bu özellik sayesinde kamera titreme yapmayacaktır. Spor fotoğrafçılığında da tele lensler kullanmak isteyeceğiniz temel lenslerden biri olacaktır. Ayrıca alacağınız üründe, saniyede 8 civarında fotoğraf çekme özelliğine sahip olması gerekmektedir.

Ek Aletler

Dijital fotoğraf makinesinin yanında ek olarak tripod, lens, ışıklandırma setleri, UV filtre, makine çantası almanız gerekmektedir. Bunların yanında kameranın LCD ekranının zarar görmemesi için cam karışımı olan plastik maddelerden yapılmış bir ekran koruyucu olmanız doğru olacaktır.

Marka Seçimi

Dijital fotoğraf makinesi alanında en önemli markalar Nikon, Canon, Olympus, Sony, Pentax ve sigma gibi markalardır. Yapacağınız işe önem veriyorsanız, uzun süreli kullanım için bu markaları tercih edebilirsiniz.

Rahatlık

Önemli olan konulardan biri de dijital fotoğraf makinesinin elinize nasıl oturduğudur. Makinenin üzerinde bulunan tuşlara rahatlıkla basmanız gerekmektedir. Yoksa istediğiniz şekilde mükemmel fotoğraf çekemezsiniz.