Android Launcher Nedir? Nasıl Yüklenir?

Paylaş!

Android Launcher Nedir? Nasıl Yüklenir?

Telefonları kimi zaman şık bir hale, kimi zaman dinamik bir hale, kimi zaman da berbat hale getiren Android Launcher’ların artı yönleri olduğu kadar eksi yönleri de bulunuyor. Çoğunlukla halk arasında tema olarak bilinen ancak aslında başlatıcı anlamına gelen launcherların asıl amacı telefonları daha şık, kullanışlı güzel görünümlü hale getirmektir. Cihazlara yüklenen bu launcher fonksiyonlu kısa yolları, hoş görünümlü arayüzleri ile oldukça kullanışlı olduğu kadar birçok dezavantajı da bulunuyor. Android‘e indirilen launcher; telefonunuzun kasmasına neden olabilir, telefonunuzu yavaşlatabilir, şarjını azaltabilir ve bunun gibi birçok zararlar ile telefonunuza zarar verebilir.

İyi ve Kaliteli Bir Launcher Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Asıl amacı telefonun görünümünü değiştirmek olan launcher seçerken bilindik sitelerden indirmeniz veya Google Play gibi yerlerden yüklemeniz önemli ve güvenli olacaktır. Çünkü indireceğiniz launcher virüslü ise bu virüs cihazınıza yayılır ve telefonun yavaşlamasına, kasmasına ve bozulmasına kadar giden zararlara neden olur. Bunun dışında launcherınızı istediğiniz türde ve dizaynda seçebilir, zevkinize göre Android cihazınızda kullanabilirsiniz.

Her Telefona Launcher Olur Mu?

Piyasada birçok telefon var. Bu telefonlardan kimisinin ram’i düşük, kimisinin de ortalama standartlarda. Eğer telefonun ram’i düşük ise yükleyeceğiniz launcher telefonu yavaşlatır ve cihazın kullanımını azaltır, performansını düşürür. O yüzden telefonunuzu şık, güzel ve kullanışlı bir launcher ile donatmak istiyorsanız ilk önce telefonun özelliklerine bakmalısınız. Bu sayede launcherı tam performans ile kullanabilirsiniz.

En Önemli Başlıca Launcherlar

Google Play’deki en çok sevilen ve indirilen Cheetah Launcher. Yapımcısı CC Launcher ve 1 milyonu gecik bir kullanıcıya sahip. Oldukça şık bir dizaynı ve pek çok kullanışlı fonksiyonlara sahip bulunuyor. İkinci önemli launcher ise GoLauncher Dev, eski ama kullanışlı ve şık bir launcher olarak karşımıza çıkıyor.