Dünyanın En Küçük Oyunu için DNA Kullanıldı

Paylaş!

Dünyanın En Küçük Oyunu için DNA Kullanıldı. Dünyanın en iyi üniversite kurumları arasında yer alan Caltech laboratuvarları, hem akılları zorlayan hem de eğlenceli bir oyun geliştirdi. Oyunu farklı kılan özelliği üretiminde DNA kullanılmasıdır. Caltech Üniversitesi geçtiğimiz günlerde yaptığı bir araştırma ve çalışma süreci sonunda dünyanın ilgisini kendi üzerine çekmeyi başardı.

Nanoteknoloji yaptığı araştırmalar ile bilinen bu üniversitenin bir grup bilim insanı, bir kalem ve bir kağıt ile oynanabilen tic-tac-toe oyununu, DNA ile birlikte oynamayı başardılar. Önceki senelerde DNA zincirinde meydana getirilen küçük değişiklikler ile beraber moleküler boyutlarda yer alan robotların davranışları kontrol edilebiliyordu.

Ancak bu kadar geniş çapta bir kontrolün sağlanması daha öncesinde her hangi bir bilim insanı ya da kuruluş tarafından yapılmamıştı. Hal böyle olunca dünyanın gözü üniversitenin laboratuvarlarına çevrildi. Bu laboratuvarda çalışan bir grup bilim insanı ise dünyanın gündemine oturmayı başardılar.

Tic-Tac-Toe DNA Versiyonu

Nanoteknoloji ürünü sayesinde DNA zincirinin yeniden düzenlenmesi ve çok küçük boyutlarda yer alan parçacıkların görünümlerinin kontrol edilebilmesi süreçlerini ifade eden ekip, bu durumu geleceğin teknolojisi olarak belirtiler. Dünyanın en minik oyunu olma özelliğine sahip olan yeni model tic-tac-toe esprili bir gönderme ile bilim adamlarının nitelendirdiği bir oyun modeline dönüştü.

Nanoteknolojinin bu boyutlar içerisinde kontrol altına alınabilmiş olması yeni nano makinelerin üretilmesini de gündeme getirdi. Bu makinelerin üretimi ve hatasız kontrolüne ilişkin pek çok yeniliğin ilerleyen dönemlerde teknolojik açıdan insanlar ile buluşması ve hayata geçirilmesi mümkün. Gelecekte, bilgisayar ile her hangi bir sorun yaşandığı zaman bu sorun kapatma ya da tamir işlemine gerek kalmadan bulunup çözüme kavuşturulabilir.

Nanoteknolojinin geldiği noktada bu bilim insanlarının yaptıkları DNA zinciri değişimi ile pek çok alanda karşılaşabilmek mümkün. Seyahat esnasında hafızası dolmuş olan bir makinenin hafıza kartının kolaylıkla bir başkası ile değişimi gibi durumların söz konusu olduğu yeni DNA zincirinde, tamirat, yenileme ve güncellemeye ilişkin bütün durumlar yer alıyor. Bu da akıllı telefon sektörünü yakından etkileyecek pek çok durumu ortaya çıkarıyor.