Elon Musk Starship’in Fotoğrafını Paylaştı

Paylaş!

Elon Musk Starship’in Fotoğrafını Paylaştı. Yaptığı ve hayata geçirdiği projeler ile gündemden düşmeyen bir isim olarak Elon Musk yine adını gündeme taşımayı başardı. Mars görevlerinde kullanılacak olan uzay aracı Starship’in fotoğrafını resmi Twitter hesabı üzerinden paylaşan Musk, birçok yoruma maruz kaldı. SpaceX kuruluşunun 2018 yılı içerisinde 20’den fazla projeyi üstlenmesi ile beraber hızlı ve hareketli bir yıl geçirdikleri söylenebilir. Geleceğe dair daha iddialı ve daha büyük planları olan bu kuruluşun planlarından bir tanesi de Mars’a gitmek.

Kuruluşun CEO’su olan Elon Musk, resmi Twitter hesabı üzerinden henüz inşa halinde olan uzay aracı Starship’in bir fotoğrafını takipçileri ile paylaştı. Starship adını alan uzay aracının daha önceki ismi BFR idi. Bu roket ile Ay’a ve Mars’a gitmeyi planlayan şirketin henüz yapım aşamasında olmasına rağmen paylaşılan fotoğrafta devasa boyutlarda olduğu görülüyor. Elon Musk ise bu paylaşımdan sonra yeniden dünyanın gündemine oturan isim oldu.

Starship

Elon Musk’ın resmi Twitter hesabından paylaştığı fotoğrafa bakıldığı zaman pek çok bilgi edinimi sağlayabilmek mümkün oluyor. SpaceX firmasının daha öncesinde Apollo görevini gerçekleştirerek astronotların Ay’a götürülmesinde yardımcı olan uzay aracı Saturn V’den daha güçlü ve daha büyük bir uzay aracı ürettiği söylenebilir. Başlığın büyüklüğüne bakıldığı zaman yanında bulunan kamyonetlerin çok küçük kalmış olduğu gözlerden kaçmıyor.

Elon Musk’ın daha öncesinde yaptığı açıklamalara göre paslanmaz çelik ile kaplaması yapılacak olan devasa uzay aracının prototipi için SpaceX firmasının Teksas’da yer alan tesislerinde üretimi yapılacağını söylemesi üzerine çeliğin daha hafifi olan karbon fiber kullanımının yer alması dikkatlerden kaçmadı. Yüksek sıcaklıklarda daha iyi bir performans sergileyen karbon fiber ile uzay aracının tehlikelere ve yüksek sıcaklığa karşı korunması hedeflenmiş durumda.

Starship uzay aracının testlerin 2019 yılında başlayacağını söyleyen Elon Musk, test uçuşlarında şirketin bünyesinde yer alan yeni nesil “Raptor” motorlarının kullanılacağını belirtti. Twitter hesabı üzerinden paylaştığı fotoğrafa bakıldığında sadece başlığının devasa boyutta olması gövdesi ve arka kısmı ile birleştirildiği zaman roketin nasıl bir boyuta sahip olacağının bilgisini veriyor.