Eski Anakart Parçalarından Altın Toplamak

Paylaş!

Eski anakart parçalarından altın toplamak. Altında doğada bulunan en değerli elementlerden birisi olması yanında iletkenliği en yüksek metal olarak da biliniyor. Aslında bakır, demir gibi birçok elemente göre çok daha iyi iletken olmasına rağmen günümüzde birçok yerde hem ucuz hem de iyi iletken olması sebebi ile bakır kullanılsa da aslında altın bakırdan çok daha iyi bir iletken. Fakat altın daha pahalı olması sebebi ile tercih edilmiyor. Fakat anakart gibi küçük miktarlarda süper iletkenlerin kullanılması gerektiği yerlerde altın iyi iletkenlik seviyesi ve uzun ömürlü yapısı, pas kararma gibi bozulmalara maruz kalmaması sebebi ile tercih edilebiliyor.

İşlemcilerde Bulunan Altın Parçalar

Altın süper iletken yapısı ile işlemci ya da anakart gibi parçaların yüzeylerinde kullanılabiliyor. işlemcilerin pin denilen ince ve sivri bir çok sayıda bulunan parçalarında yada çok kaliteli mikrofonların içerisinde sesi yüksek hızda ve kaliteli olarak iletilebilmesi için de kullanılmaktadır. Fakat çıkan altın yüksek miktarda değil. Bu sebeple tamamen işe yaramaz parçalar varsa elinizde bunu deneyebilirsiniz. İşlem esnasında tehlikeli kimyasallar kullanıldığı için bu konularda bilgi sahibi değilseniz bu işe girişmeniz pek tavsiye edilmez.

Altını Bilgisayar Parçalarından Ayıklamak

Altını bilgisayar parçalarından ayıklayabilmek ve saflaştırabilmek altını elde edebilmek için gerekli olan bir işlem. Direk olarak parça üzerinden altına ulaşmanız mümkün değil. Bu sebeple bir dizi işlem gerçekleştirmek gerekiyor. Öncelikle elde bulunan parçalar ilk olarak nitrik asit içerisine atılarak plastik aksamların eriyerek çözünmesi sağlanıyor. Böylelikle altın gibi dayanıklı metaller ortaya çıkmış oluyor.

Bu işlem bir ay gibi uzun bir süre zarfında gerçekleşiyor. Devamında hidroklorik asit ile nitrik asit karıştırılıyor ve bu karışım işlemcilerin üzerine ekleniyor. Bu karışım kral suyu olarak da biliniyor. İşlemcilerle kral suyu karışımı da bir huni yardımı ile sodyum metabisülfit üzerlerin dökülüyor. Bütün bu işlemler sonucunda içinde altın ve diğer çözünmüş maddelerin olduğu bir karışım elde edilmiş oluyor. Saç kurutma makinesi ile ısı uygulayarak ortamda ki sıvılar uzaklaştırılıyor ve altın geriye saf bir şekilde kalmış oluyor. Tabi ki bu kadar işlem sonucunda bu işlemleri gerçekleştiren arkadaş 6.7 gram altın elde edebilmiş.