Uzaya Sinyal Gönderilecek

Paylaş!

Uzaya sinyal gönderilecek. Dünya dışı medeniyetlere yerimizi bildirecek yeni bir çalışma yapılıyor. Bu çalışma kapsamında büyük bir teleskop kullanılacak. Teleskop ile uzaya bir lazer ışını yansıtılacak. Son derece güçlü olması planlanan bu lazer ışını, Güneşten yayılan ışınlardan farklı olacak. Özellikle Güneş’ in kızılötesi enerjisine benzemeyen bir enerji yayacağı için Dünya dışında bulunan gezegenlere yerimizi bildirebilir.

Uzun yıllardan beri bilim insanları tarafından yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda dünyanın dışında ve gelişmiş bir medeniyetin varlığı sürekli sorgulanmıştır. Her ne kadar bu vakte kadar yapılan çalışmalarla nihai bir sonuç elde edilmemiş olsa da varlığı düşünülen medeniyetlere Dünya üzerinde yaşam olduğunu gösterme konusunda çalışmalar başlamıştır.

Dünya Dışı Medeniyetler Bizi Fark Edecek

MIT’de görev yapan araştırmacıların, dünya dışında bir yaşam olup olmadığını nasıl keşfedileceği konusunda bir sonuca ulaşamamış olsa da bu var olduğu düşünülen gelişmiş medeniyetlere kendi varlığımızı gösterebileceğimiz konusunda teoriler üretilmektedir. Lazer yardımıyla varlığımızı Dünya dışındaki medeniyetlere yansıtma düşüncesi son derece ciddi bir teoridir.

Teoriye göre Güneş’ den yayılan kızılötesi enerjisinin dışında bir enerjiyi teleskop yardımıyla yansıtmak, Dünya üzerinde yaşanan bir medeniyetin varlığını Dünya dışındaki medeniyetler tarafından fark edilebilecektir. 1- 2 Megawatt’lık bir lazer ışınını, 30- 45 metre arası bir teleskop kullanarak uzaya yansıtılması yeterli görülmektedir.

20 Bin Işık Yılı Uzaklığa Ulaşılabilir

Bu işaret öyle güçlü bir sinyal oluşturacaktır ki, 20 bin ışık yılı uzakta bulunan Dünya dışı medeniyetler dahi bu sinyali fark edebilecektir. Bu yapılan çalışmaya göre kullanılacak lazer ile Dünya dışında bulunan medeniyetlere gerekirse Mors alfabesi ile mesajlar dahi gönderilebilecektir. Hatta bu lazer işaretçi ile onlara Mors alfabesini öğretmek bile mümkün olabilecektir.

Teorinin Sebep Olabileceği Problemler

Şili’ de yapımına devam edilen 39 metrelik bir teleskop inşa ediliyor. Ayrıca belirlemelere göre ABD Hava Kuvvetleri’nin YAL-1 lazeri, bu teori için gerekli olan enerjiyi sağlayabilmektedir.

Ancak böylesine büyük bir lazer işaretçi inşa etmek bazı problemleri de beraberinde getirecektir. Böylesine güçlü bir enerjisi olan lazere doğrudan korunmasız gözlerle bakmak fazlasıyla zararlı olabilir. Ayrıca oluşturulan bu lazer, kendisini uzaya taşıyacak olan aracın bozulmasına da sebep olacaktır. Dolayısıyla böyle büyük enerjiye sahip bir lazer teleskobunu Ay yörüngesine inşa etmek daha doğru olacaktır. Fakat bu çalışma güvenli olmanın yanında daha da masraflı olacaktır.