iOS 11 Otomatik Parlaklık Ayarı Nasıl Kapatılır?

Paylaş!

Otomatik parlaklık, İOS işletim sistemine sahip aygıtlarda yerleşik ortam ışığı sensörlerini kullanan kullanışlı bir özelliktir. Son zamanlarda İOS 11 sisteminde Apple bu özelliğin açılıp kapatılmasını cihazların ayarlar bölümünde derinlerde gizlemiştir. Şimdi size iOS 11 otomatik parlaklık ayarı nasıl kapatılır veya nasıl etkinleştireceğinize dair bilgiler sunacağız.

Devre Dışı Bırakma Yöntemi

Öncelikle cihazınızın Ayarlar bölümüne girin. Sonra Genel sekmesinden Erişilebilirlik oradan da konaklama bildirimlerini göster sekmesine ulaşın. Burada otomatik parlaklık için bir seçenek olacaktır. Bu işlemler iOS’un önceki sürümlerinde olduğu kadar kolay bulunmamaktadır. Buradan Otomatik parlaklığı devre dışı bırakıp daha sonra tekrar etkinleştirebilirsiniz. Otomatik Parlaklık ayarı yanlış yapılırsa yani bazı durumlarda çok parlak veya çok karanlık olursa yeniden ayarlama gerekecektir. İOS ayarlarınızı otomatik olarak öğrenecek ve bir dahaki sefere hatırlamaya çalışacaktır.

Otomatik Parlaklık Kapatılmalı Mı?

Genel olarak Otomatik Parlaklık özelliğini iki ana sebepten dolayı kapatmak önerilmemektedir. Birincisi iPhone’unuzun ekran parlaklığını, çok aydınlık veya çok karanlık olduğunda manuel olarak ayarlamanız gerekir. İkicisi ekran uzun süre yüksek parlaklık seviyesine ayarlanmışsa iPhone’unuzun pili daha çabuk bitebilir. Otomatik Parlaklığı kapattıktan sonra iPhone’unuzun pilinin daha hızlı tükendiğini tespit ederseniz bu işlemi iptal ederek pil ömrünü uzatabilirsiniz.

iOS’ta Otomatik Parlaklığın Özellikleri

Bulunulan alanın aydınlık derecesine göre kullanılan iyi bir özelliktir. Bu özellik dışarıdayken parlaklığı artırır, böylece ekranınızdaki içeriği hala görebilir ve karanlıktayken parlaklık seviyesini düşürerek gözlerinize zarar vermemek ve pil ömründen tasarruf etmek için kullanabilirsiniz. Çoğu zaman iç mekânlarda kullanıldığında, Otomatik Parlaklığı kapatmak daha kolay olabilir ve parlaklığı ayarlamak sizi hiç rahatsız etmez. Özellikle karanlık ortamlarda parlaklık çok yüksek ise göz yoruculuğunu engellemek için kısılmalı veya tamamen kapatılmalıdır.