SEO’nun Riski Var mıdır?

Paylaş!

Günümüzde birçok internet sitesi çeşitli alanlarda hizmet veriyor. Ancak bu sitelerin tümünün başarılı olmadığı, bazı sitelerin çok daha iyi durumda olduğu rahatlıkla görülebilmektedir. Google gibi arama motorlarında anahtar kelimenin karşılığı olarak bir web sitesi üst sıralarda yer alıyorsa, SEO adı verilen arama motoru optimizasyonunun doğru bir şekilde yapıldığı kanısı ortaya çıkabilir. Peki Seo’nun riski var mıdır? Web sitesine zarar verebilir mi?

Site İçi Seo Nasıl Yapılır? Riskleri Nelerdir?

SEO genel olarak ikiye ayrılır: Site içi ve site dışı optimizasyon. Site içi optimizasyon için öncelikle kullanılan temanın kod yapısının uygun olması gerekir. Google’nın standartları ölçüsünde görsellerin sıkıştırılma düzeyi, html ve css sıkıştırılma düzeyi gibi etkenler SEO için kritik değer taşır. Ek olarak bu etken sitenin kullanıcı tarafından ne kadar hızlı görüntülendiğini de ortaya koyacaktır. Arama motorları için sitenin açılış hızı önceliklidir.

Anahtar Kelime Kullanımı

Sitenin genel yapısının dışında en önemli faktör anahtar kelime kullanımıdır. Makalenin özgün bir şekilde yazılmış olmasının yanı sıra hedef anahtar kelimenin kullanım oranının çok düşük veya çok yüksek olmaması gerekir. Seo’nun riski var mıdır? diye düşünürken eğer anahtar kelime %3 ve üzeri oranlarda makalede yer alıyorsa bu tehlikelidir. Google botları şöyle düşünür: Anahtar sözcük fazla kullanılıyorsa bu organik bir içerik değildir. Bunların dışında alt başlıkların kullanımına, meta açıklamasına ve görsel alt başlıklarına dikkat etmek gerekir.

Site Dışı Seo Nasıl Yapılır? Riskleri Nelerdir?

Site dışı optimizasyon genellikle backlinkler’in alımı olarak tanımlanabilir. Başka bir siteden sizin sitenize verilen bağlantı faydalı olabileceği gibi zararlı da olabilir. Seo’nun riski var mıdır? sorusunda püf nokta burada yatmaktadır. Otoriter sitelerden alınmayan backlink’ler web sitesine fayda sağlamayacaktır. Sıralama yükseltme amacıyla yapılan bu eylem arama motorlarında alt sayfalara düşülmesine neden olabilir. Bu yüzden bağlantının organik bir şekilde otoriter sitelerden alınıyor olması çok önemlidir.