iPhone 13 Serisi Tanıtıldı. İşte iPhone 13 Fiyatları

Paylaş!

Tüm dünyanın merakla beklediği Apple lansmanı bugün canlı yayın ile gerçekleştirildi. İşte merakla beklenen iPhone 13 fiyatları.

Apple’ın yeni iPhone 13’ü resmi olarak duyurduğu lansmanına şuanda Apple’ın YouTube kanalından ulaşabilirsiniz. Yeni iPhone 13 resmi olarak duyurulmadan önce geçtiğimiz hafta boyunca Türkiye satış fiyatı tüm haberlere konu olmuş, satışa sunulması öngörülen 36bin TL’lik fiyat iddiası ise hem iPhone severlerin hem diğer kullanıcıların büyük eleştirisine sebep olmuştu. Bütün toplum tarafından çok ulaşılabilir gözükmemekle birlikte yeni iPhone 13 fiyat skalası şu şekilde;

iPhone 13 fiyat

128 GB iPhone 13: 11.999 TL
256 GB iPhone 13: 12.999 TL
512 GB iPhone 13: 14.999 TL

iPhone 13 Pro Fiyat

128 GB iPhone 13 Pro: 15.999 TL
256 GB iPhone 13 Pro: 16.999 TL
512 GB iPhone 13 Pro: 18.999 TL
1 TB iPhone 13 Pro: 20.999 TL

Peki iPhone 13 serisine gibi özelliklerle karşımıza çıkacak?

iPhone 13, 5.4 inç ekran büyüklüğü olan mini versionu ve 6.1 inç büyüklüğünde iki farklı boyutta iPhone severler için satışa sunuldu. Bir önceki seriye göre daha aydınlık ve OLED panele sahip olan 13 serisinin boş versiyonunda büyük değişiklikler yerine bir önceki seriden bazı iyileştirmeler bulunuyor.

128 GB, 256 GB ve 512 GB olmak üzere üç farklı depolama seçeneğiyle kullanıcılara sunulan yeni iPhone 13 serisi, %20 inceltilmiş Face ID bölmesinin daha az alan kaplaması amaçlanmış. A15 Bionic çip ile daha hızlı işlemci deneyimi sağlayacak olan seri, 6 çekirdekli CPU ile rakiplerinden yüzde 30 daha hızlı deneyim sağlayacağı idda edildi.

Önceki seriye göre 2 buçuk saat daha uzun pil ömrüyle iyileştirilmiş batarya iPhone kullanıcılarını sevindireceğe benziyor. Kamerasında yapılan değişikliklerde ise ciddi fark yaratılmış. Her iPhone kullanıcısı bugüne kadar telefonunun karanlık ortamda verimsiz görüntü yakaladığından şikayetçi olmuştur. %47 büyütülen ve sensörlerle desteklenen yeni iPhone 13 kamerasıyla karanlık ortamlarda daha net görüntüler yakalanması amaçlanmış. Eklenen sensörün bir diğer özelliği ise hareketli ortamlarda yakalanmak istenen görüntülerde titreşimi azaltacak olması.

Apple’ın iPhone 13 serisinde sunduğu en değişik özelliklerden biri kullanıcılara fotoğraf filtreleri sunuyor oluşu. Yakaladıkları görüntüleri özelleştirmek, daha da kişiselleştirmek isteyen kullanıcılar bu filtrelere başvurabilecek.

Bu seride kamerasında sinematik modunu tanıtan Apple, kullanıcıların adeta film çekermiş gibi farklı görüntüleri yakalamak istediğinde kameranın daha hassas odaklanması sağlanacak ve bu güzel özellik ön kameralarda da aktif olacak.

Tüm bunların yanı sıra seri, hem düz 13 hem de Pro versiyonlarında 5G deneyimini iyileştirmek adına daha geniş bant desteğiyle iyileştirilerek kullanıcıların uluslararası düzeyde daha verimli iletişim kurması amaçlanmış.

iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max’a gelecek olursak öncelikle düz 13 modellerinde olduğu gibi A15 bionik çipe sahip olacağı duyuruldu. Bu durum bizlere daha hızlı bir kullanıcı deneyimi olarak geri dönüş sağlayacak. Telefon üzerindeki ana üç kamera yenilenmiş ve güçlenmiş haliyle kullanıcılara sunulacak. Yeni kamera sistemini özetlemek gerekirse iPhone’ların karanlıkta düşük kalitede fotoğraf deneyimini iyileştirmek amaçlanarak daha geniş kamera ve daha güçlü sensörle güçlendirilmiş. Ayrıca objeleri 2 cm yakın mesafeden çekebilme özelliği eklenerek yeni bir makro mod eklenmiş. Görüntü sabitleme modu ile hareketli ortamlarda yakalanmak istenen resimlerde kaliteli bir deneyim sunması düşünülerek tasarlanan seride kullanıcılara fotoğraflarında yeni deneyimler sunmak için yeni fotoğraf filtreleri eklenmiş. Kameraları video çekmek için kullanacak kullanıcıları ise yeni sinematik odak özelliği karşılayacak.   Ayrıca yeni iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max, olası iOS 15 güncellemesiyle beraber kullanıcıların çektikleri videolarda daha fazla kontrol imkanı ve yüksek kaliteli video formatı ProRes’le birlikte erişmesi sağlanacak.

Yeni iPhone 13 serisinin sahip olduğu ekran ise parlaklığı ve kalitesi arttırılmış, yüksek çözünürlüklü Süper Retina XDR ekranlar. 6.1 ve 6.7 inç boyutlarıyla bir önceki modelle aynı boyutlarda satışa sunulacak olan seride 10 Hz ile 120 Hz arasında yenileme hızıyla destekleniyor. Dahili olarak bir değişiklik olmamakla beraber telefon bataryalarında hissedilir bir iyileştirmeyle kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Öyle ki yeni Pro ve Pro Max’lar kendilerinden önceki seriden 1 buçuk ile 2 buçuk saat arasında uzatılmış pil ömrüne sahip.

Yeni seri bugüne kadar Apple telefonlarda gördüğümüz en yüksek depolama alanı olan 1 TB’la severlerinin seçimine bırakılıyorken 128 GB’a kadar çeşitli depolama alanı özellikleriyle de satışa sunuluyor. Bu iPhone 13 fiyatları ile ülkemizde ne kadar alıcı bulunur bilinmese de yine çok konuşulacak bir seri tanıtımı gerçekleştirdi.