Merkez Bankası’nın Dijital Türk Lirası Adımı

Paylaş!

İşlemleri güvenceye almak için kriptografi yani şifreleme kullanan, çalışma şekli nakite alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık olan kripto paralar bir nevi dijital dövizdir. Son yıllarda katlanarak artan kripto para borsası yatırımcılığı devletleri dijital para birimlerini üretmeye itmiş hatta El Salvador bitcoini kendi resmi para birimi kabul etmişti. Merkez Bankası’nın duyurusuna göre Türkiye Cumhuriyeti kendi dijital Türk lirası için kolları sıvadı. Ancak Merkez Bankası’ndan gelen bu adım, dijital Türk lirasının üretilmesi ve kullanılması için nihai bir karar değil, bir Ar-Ge çalışması diyebiliriz.

Teknolojik araştırma, geliştirme ve test süreçlerinden oluşacak Ar-Ge Projesi’nin ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ortaklığıyla yürütülmesi bekleniyor. İsmi geçen firmalarla “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” oluşturulması için imzalar atılmış olup 2022 yılına kadar 1. faz pilot uygulama sürecek olup, “Dijital Türk Lirası Ağı” kullanımı bütün etkenleriyle analiz ve test edilecek.

Merkez Bankası’nın sürdüreceği Dijital Türk Lirası Projesi şimdilik deneysel bir çalışma olmakla birlikte, projede Merkez Bankası’nın açıklamasına göre; “farklı teknolojik alternatiflerin kapasite ölçümleri tamamlandıktan ve mimari kurguların denemeleri sonuçlandırıldıktan sonra, mevcut teknolojilerin dijital Türk lirasına ilişkin iktisadi, hukuki ve mali gereksinimleri karşılayıp karşılayamadığının tespiti amaçlanmaktadır.”

Projenin oluşumunun Türkiye’miz için ve teknolojiye ayak uydurmamız adına umut vaadedici olduğunu düşünüyoruz. Güzel haberler için beklemedeyiz.