Teknoloji Devi LG 5500 Tane 5G İstasyonu Kurdu

Paylaş!

Teknoloji Devi LG 5500 Tane 5G İstasyonu Kurdu. 5G teknolojisine her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz. 5G teknolojisinin tam anlamıyla aktif bir hale gelebilmesi için akıllı cihaz üretici firmaların, bu teknolojiyi hem telefonlara hem de akıllı cihazlara koyması gerekiyor. Aynı zamanda akıllı telefonlar için büyük önem taşıyan operatörlerin de 5G’yi desteklemesi gerekiyor.

Bu durumun farkında olan teknoloji devi LG firması çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Güney Kore’de 5500 tane 5G istasyonu kuran LG, Güney Kore’nin 5G’ye tamamen geçiş yapmasını sağlıyor.

İstasyon Sayısı Rakiplerini Geride Bıraktı

Türkiye de dahil olmak üzere, dünyada bulunan birçok ülke 5G için önemli atılımlar ve çalışmalar yapmaya başladı. Güney Kore’nin teknoloji devi olarak hizmet veren LG’nin köklü mobil operatörlerden biri LG Uplus’dır. LG Uplus 5G konusundaki çalışmalarını tamamlamak üzere. Bu dev çalışma için Güney Kore’de 5500 adet 5G istasyonunu kullanıma hazır hale getirdi. Bu sayı böyle bir teknoloji için çok da yüksek gibi gözükmüyor olsa da diğer rakiplerini geride bırakıyor. Örneğin LG’nin açtığı istasyon sayısı KT ve SK Telecom’un kat ve kat üzerinde bir rakamdır.

3,5 Milyar Dolarlık Yatırım

LG Uplus’un hedefi, 2019 senesinin sonuna kadar 5G kullanım alanını Güney Kore’deki tüm büyük şehirlerde yaymaktır. Güney Kore’nin neredeyse tamamına 5G ulaştırmak içi planlar yapan LG Uplus, kurduğu baz istasyonları sayısını daha da artırmaya devam edecek. LG mobil operatörü LG Uplus’ın CEO’su da bu konudaki planları açıkladı. Yapılan açıklamaya göre 3,5 milyar $’dan fazla yatırım yapacaklarını söyledi.

2019 Mart’ta Çalışmalar Tamamlanacak

Bu hız kesmeyen çalışmalar sayesinde Güney Kore, dünya ülkeleri arasında 5G’yi ticari olarak ilk kullanmaya başlayan ülke konumunda. Ülkenin LG şirketine bağlı en köklü ve en büyük mobil operatörleri olan LG Uplus, KT ve SK Telecom geçtiğimiz senenin sonlarına doğru 5G’yi kullanıma sokmuştu. Yapılan çalışmalar ve daha da yapılacak olan iyileştirmeler gösteriyor ki bu hizmeti kullanıcıların alabilmesi için daha da zamana ihtiyaç var. LG devinin bu atılımının son kullanıcı tarafından kullanılabilmesi için 2019 senesinin Mart ayı beklenmektedir.