Vulkan Run Time Nedir?

Paylaş!

Bilgisayar kullanıcıları tarafından sık sık karşılaşılan ve genellikle ne işe yaradığı bilinmeyen bazı yazılımlar, uygulamalar ya da programlar vardır. Bu programlar genellikle program ekle / kaldır menüsü içerisinde gözükmekte ve çoğu zaman uzman olmayan ya da konu hakkında bilgisi olmayan kullanıcılar tarafından virüs ya da kötü amaçlı yazılım olarak değerlendirilerek silinmektedir. Bu programların içinde yer alan ve silinmemesi gereken programlardan bir tanesi olan Vulkan Run Time nedir? Ne işe yaramaktadır? Silinirse ne olur? Sorularının cevabına bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Vulkan Run Time Library

VulkanRun Time ya da tam adı ile Vulkan Run Time Libraries Windows işletim sistemlerinde, bazen görev yöneticisinde (task manager), bazen Windows klasörünün içerisinde, masaüstünde ya da program ek / kaldır sekmesinde rastlayabilirsiniz.

Erkan kartı üretim firmaları tarafından geliştirilen ve cihazlarınıza yüklenen bir yazılım olan Vulkan Run Time bir API (Application Programing Interface) olarak karşımıza çıkmaktadır. API, iki veritabanı ya da iki yazılımın birbiri ile sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayan yazılımdır.

Ne İşe Yarar?

Nvidia, Intel ve AMD işlemcili ekran kartlarında kullanılan bir yazılım olan ve üç boyutlu (3D) grafik hesaplamaları için kullanılan bir API olan Vulkan Run Time Library Khronos Group tarafından geliştirilen ve hemen hemen bütün ekran kartlarında karşımıza çıkan bir yazılım.

Hem GPU (graphics processing unit / grafik işlemci) kullanımını rahatlatmak hem de bazı bilgisayar oyunlarının çalışması için gerekli olan bir API olan Vulkan Run Time Library aynı zamanda birçok grafik işleme programı tarafında da kullanılıyor.

Yazılımı Kaldırmamanızda Yarar Var

Grafik işlemeciler için gerekli bir API olan yazılım, genellikle ekran kartı sürücüleri yüklenirken bilgisayarınıza yüklenir. Yazılımı kaldırma imkânına sahipsiniz ancak yeniden kurmak isterseniz ekran kartı sürücünüzü bir daha kurmanız gerekir, çünkü ayrı olarak yüklemek pek mümkün değildir. Yazılımı kaldırmanız durumunda yapılacak olan ekran kartı güncellemeleri ile tekrar geldiğini göreceksiniz.