Ünye Sahilinin İlacı: Manyetik Siyah Kum

Paylaş!

Ünye Sahilinin İlacı: Manyetik Siyah Kum. Dünya üzerinde oldukça nadir bölgelerden çıkan ve en kalitelisi Ünye sahillerinde bulunan manyetik siyah kum, tıp alanında çok konuşulabilir. Dünyanın geçmiş tarihinde İpekyolu tüccarları tarafından sık sık ziyaret edilen Ünye sahilleri, günümüze bakıldığında oldukça önemli bir maddeye de ev sahipliği yapmakta.

Yeni keşfedilmiş olan ve en kaliteli işleme şekli şuanda Ordu şehrinden çıkan manyetik siyah kum; romatizma, stres, uyku ve sedef hastalığı gibi pek çok rahatsızlığa derman olması ile biliniyor. Ordu’nun Ünye sahilinde yer alan bu kum, buranın ününe ün katacak gibi duruyor. Dünyanın geneline bakıldığı zaman belirli bölgelerde yer alan ve siyah rengi ile dikkat çeken bu kum, vücutta yer alan timus bezini çalıştırması ile biliniyor.

Hem fizyolojik bakımdan hem de mental bakımdan birçok rahatsızlığa iyi gelen manyetik siyah kum, aynı zamanda “Karadeniz” ismine de ilham olması ile şu sıralar gündemde. Konu ile ilgili tarihçilerin araştırmaları devam ediyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Araştırması

Ordu’nun Ünye sahillerinde son dönemlerde ortaya yeniden çıkan ve Osmanlı döneminde İpekyolu tüccarlarının da uğrak noktası nedeni olarak bilinen manyetik siyah kum, Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesinde araştırılıyor. 30 kilometre uzunluğuna sahip olan sahil bandında yer alan bu kumların yaklaşık %58’inde manyetik siyah kum olduğu tespit edildi.

Osmanlı döneminde İpekyolu olarak adlandırılmış olan; Akkuş, Niksar, Tokat ve Sivas şehirlerinde, yaklaşık yüz yıldır hastalıklara şifa olduğu söylenen manyetik siyah kum arayışı devam ediyor. Yeni dönemde ise bu maddenin Ordu’daki Ünye sahillerinde ortaya çıkmış olması, doğal tedavi yordamlarının içerisinde yer alması için büyük bir etken oluşturuyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar sonucunda kum içerisinde bulunan manyetik değerlerin, insan sağlığı için gerekli olan birçok materyali bir arada bulundurduğu görülüyor. Yüzyıllardır hastalıklara iyi geldiği konuşulan ve İpekyolu tüccarlarının da bu maddeyi bulmak için araştırma yaptıkları manyetik siyah kum, Ünye sahillerinde ortaya çıkarak herkesi şaşırttı. Bu kumların tıp dünyasına yeni bir bakış açısı kazandırması bekleniyor.