5G Açıklaması

Paylaş!

5G açıklaması. Bu sabah saatlerinde Türkiye Bilişim Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada düzenlenen Bilişim 2018 etkinliğinde 5G ile ilgili çok önemli haberler verildi. 5G ve ileri teknolojilerde Türkiye’nin Yol Haritası konusunu içeren panelde yerli ve milli ürünlerin incelenmesine, geliştirilmesine ayrıca 5G üzerine neler yapılabileceği planlamalarına ağırlık verileceğine değinildi. Kullanıcıların merakla beklediği 5G gelecekte mobil cihazlarla hayatımıza girecek gibi görünüyor. 5G bağlantısı teknoloji dünyasının son yıllarda odaklandığı bir konu olarak çok konuşuluyor. Türkiye için net bir tarih verilmese de çalışmaların devam ettiği kullanıcılar tarafından takip ediliyor.

5G’ye Geçiş

Bilgi teknolojileri kurulu kuruluş üyelerinden Rıdvan Kahveci 5G’ ye transfer edilecek frekans bantları üzerinde yapılan çalışmaları yakından izlediğini ve 5G’nin frekans ihalesi için doğru zamanı ve ücretlendirmeyi beklediklerini açıkladı. Ayrıca Rıdvan Kahveci dünyanın ilerleyen zamanlarda 5G ötesi teknolojiler ve yapay zekanın inanılmaz seviyede şekilleneceğini de sözlerine ekledi. Ülkemizde bu alanda ciddi başarılar olduğunu bu başarıların doğru bir şekilde kullanıldığında sektöre öncü olacağı konusunun da açıklamalarına ekledi.

Yapılan panele katılan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, 5G ihalesinin yapılmasının öncesinde teknolojinin hızla yaygınlaşmasına ortam sağlamak gerektiğini söyledi. Ayrıca Hasan Süel yaklaşan yeni bir yıl için fiber alanında atılım yapılmasının gerekliliğine değindi. Son olarak söz alan ULAK Haberleşme Anonim Şirketi Genel Müdürü Metin Balcı, Ulak baz istasyonlarının 440 sahada aktif olarak kurulduğunu 2019-2021 tarihleri arasındaki siparişler içinde Bilişim Teknoloji Kurulunun koordine merkezinde görüşmelerin devam ettiğine değindi. 5G ile ilgili doğru zamanı beklediğini açıklayarak sözlerini sonlandırdı.

5G’ ye geçişte kullanıcıların en çok şikayet ettiği konuşma sırasında bağlantı kopma sorunu çözümlenecek gibi görünüyor. 5G’nin mobil cihazlara çok ama çık hızlı bir bağlantı getireceği bekleniyor. Kullanıcılar açısından bu yeni bağlantının hissedilir oranda olacağı da konuşulan haberler arasında yer alıyor. Ayrıca 5G teknolojisi ile mobil cihazlar daha hızlı indirme ve daha fazla belge gönderme özelliklerinin de bulunacağı belirtiliyor. Pil ömrünü de uzatan 5G artırılmış gerçeklik sunacağa benziyor. Ayrıca hareket halindeyken yapılan videolu görüşmelerin 5G sayesinde kalitesini artırma özeliklerinin olacağı da söyleniyor.