ABD’nin Askeri Güvenlik Uydusu Uzaya Gönderildi

Paylaş!

ABD’nin Askeri Güvenlik Uydusu Uzaya Gönderildi. SpaceX firması ABD Hava Kuvvetleri için 500 milyon dolar değerinde bir askeri uydu hazırladı ve uyduyu uzaya gönderdi. Firmanın Falcon 9 adını verdiği roket ile beraber uzaya yeni uydular göndermeye devam etmesi üzerine son olarak ABD Hava Kuvvetleri için yeni bir uydu hazırlığına giriştiği basın ile paylaşılmıştı.

500 dolar değerindeki bu uydu, aynı zamanda ABD’nin Uluslararası Uzay İstasyonu’na güvenlik alanına ilişkin olarak gönderdiği ilk uydu olma özelliğini de taşıyor. SpaceX firmasının uzun yıllardır uzay araştırmalarına ilişkin birçok uyduyu uzaya göndermeleri ve geçtiğimiz sene rotasından çıkarak başka bir takım yıldızına oturacak olan arabalı seyahat denemeleri bir çok kişinin dikkatini çekmişti. Falcon 9 roketi ile beraber gerçekleştirilen uydu fırlatmalarına bir yenisini ekleyen SpaceX firması bu defa hükümet için uydu atışı gerçekleştirdi. ABD’nin askeri güvenliğinin uydudan da sağlanabilmesi adına kendi adına hazırlanmış olan roketi uzaya fırlatıldı.

1 Haftalık Aksama

SpaceX firması için de bir ilk olan ve hükümet uydusunun uzaya fırlatılması için gerekli olan hesaplamaların yapılmasına ilişkin aksaklık yaşanması sonucunda 1 haftalık bir süreç geçti. Kendi uydularını fırlatırken de sık sık aksaklıklarla karşılayan SpaceX, ABD Hava kuvvetleri için GPS III sisteminin de yer aldığı uyduyu 1 hafta geç fırlattı. ABD hükümetinin uzay araştırmalarına ilişkin uzayda askeri bir güvenlik konularını gündeme taşıması ile beraber ortaya çıkan fikir uydu fırlatılması yönündeydi. Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulusal güvenlik amacı ile uydu gönderilmesi kararını alan ABD hükümeti bu konuda SpaceX ile iletişime geçti.

Yapım maliyeti 500 milyon dolar değerinde olan ve GPS III teknolojisini içerisinde barındıran uyduya ilişkin açıklamalar ve detaylar sosyal medya hesaplarından paylaşıldı. Planlanan tarihten 1 hafta sonra uydu atışını gerçekleştiren SpaceX, böylelikle dünyanın ilk askeri uydusunu uzaya göndermiş oldu. ABD bu konuda başı çeken bir hükümet konumuna gelirken SpaceX’in gecikmeli uydu fırlatışı ise hesaplama süreçlerine bağlandı. Son dönemlerde aksaklıklarla uğraşan firmanın bu konuda kısa sürede çözüm bulması sonucu uydu uzaya fırlatılmış oldu.