Valve Yeni Bir Teknoloji Atılımında

Paylaş!

Valve yeni bir teknoloji atılımında. Oyun projelerinde sanal gerçeklik için birçok atılım yapılmasına rağmen, bu gerçeklik teknolojisi bir türlü istenen seviyeye ulaşamadı. Gerçekliği oluşturmak için denenen hiç bir yöntem tutmamışken, Valve’nin oluşturmayı planladığı dev proje ile oyunlarda sanal gerçeklik Valve bu durumdan vazgeçmezse, yakalanacağa benziyor. Yeni Half Life yıllarıdır sabırsızlıkla beklenilirken, sızan bilgilere göre sanal gerçeklik atılımı ile birleşerek teknolojik gerçeklik olarak karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Half Life’in tek başına teknolojik olarak sanal gerçekliği yakalamayacağını düşünen üreticiler, iki başarılı olacak gücü bir araya getirerek belki de başarıyı sağlayacaklarını düşünmüş olabilirler. Half Life oyunu gelişim için etkili bir teknoloji olmasına rağmen, uzmanları düşündürdüğü bu atılımla tam olarak anlaşılır oluyor.

Valve’den Şaşırtan Yaklaşımı

Geçtiğimiz gün internet ortamına yansıyan fotoğraftan anlaşıldığı kadarıyla VR güneş gözlüğünün sanal gerçekliği oluşturmak için Valve tarafından üretildiği düşünülüyor. Fotoğrafın 2018 Temmuz ayında çekildiği anlaşıldığından, Valve’nin bu gerçeklik gözlüğünü neden gizlediği de, teknoloji tutkunları için merak konusu oluşturdu.

 

Resmi inceleyenler önce fotoğrafın sahte olduğunu düşünseler de, resim üzerindeki ayrıntı ve detaylar sahte olmadığını kısa sürede belirliyor. Fotoğrafta ilk ve belirgin bir şekilde Valve logosu görünüyor. İkinci göze çarpan detay ise oluşturulmuş kompleks yapının itinalı duruşu. Oyunlara özel olduğu net olarak anlaşılan kompleks, Half Life için olabilir mi düşüncesini akıllara getiriyor.

Buradaki ilginç durum, Valve’nin daha önce yapmış olduğu açıklamalar. Valve daha önce “artık bu alanda çalışmalar yapmayacağız, geliştirilecek bir durum kalmadı” dermişcesine HTC VR ile partnerlik anlaşması imzalamıştı. Ancak resimlerin ortaya çıkması sonucu resimleri ortaya çıkaran kaynak tarafından, sanal gerçeklik gözlüğü üretildiğine göre bu gözlüklere özel oyunda üretilir mi? ihtimalini düşündürdü.

Gerçeklik gözlüğüne uyum sağlayan bir Half Life oyunu üretilmesi de, oyun tutkunları için beklenen bir atılım ve sevindirici bir durum olmaktadır. Bu durum resmi sızdıran kişilerin bir dedikodusu olsa da veya gerçek olsa da, böyle konuların gündemde olduğunu bilmek oyun gelişmelerini yakından takip eden tutkunları sevindiriyor. Yapılacak gelişmeleri takip etmek bir o kadar keyif veriyor.