Apple’dan Kuran Uygulamasına Ambargo

Paylaş!

Tüm dünyada 25 milyon aşkın kullanıcı sayısına sahip popüler Kuran uygulaması Quran Majeed Çin’de kaldırıldı. Apple şirketinden yapılan bilgilendirmeye göre Çin hükümetinin talebi üzerine uygulamanın kaldırıldığı belirtilirken, İslam dininin hükümet tarafından korunduğu bilinen Çin’de hükümet talebi gerekçe gösterilerek böyle bir durum yaşanması soru işaretlerine sebep oldu.

Apple şirketinin insan haklarını korumaya yönelik hassasiyeti bilinirken böyle bir durumun yaşanması Çin hükümetinin son zamanlarda baskısını arttırdığı hayatı kısıtlayıcı yaptırımları yüzünden yaşandığı konuşuluyor. Çin’deki Müslüman Uygur sorunu sebebiyle Çin hükümetinden böyle bir yaptırım aldığı düşünülen Apple, daha önce de yine hükümet talebiyle VPN kullanımını Çin’deki kullanıcıları için yasaklamıştı. Apple gibi kullanıcılarının bilgiye şeffaf ve eşit ulaşımını ilke edinen şirketler için Çin hükümetinin her gün bir yenisiyle artarak devam eden baskıları sebebiyle şirketler zor durumda kalmaya devam edecek gibi duruyor.

Öyle ki Çin hükümetinin ağırlıklı olarak sosyal medya üzerinden vatandaşları için getirdiği kısıtlamalar Çin’de yatırım yapan yabancı uluslu şirketlerin kendi prensiplerini çiğnemek suretiyle nice zorluklar yaşamasını gelecek günlerde artarak göreceğiz. Bu durum Linkedin gibi birçok şirketin Çin’den çekilmesine bile sebep olabilir.