Bilgisayarınız Çok Donuyorsa Ne Yapmalısınız?

Paylaş!

Bilgisayar artık gencinden yaşlısına kadar herkesin ihtiyaç duyduğu hayatını kolaylaştırdığı bir gereç olarak dikkat çekiyor. Bu nedenle her işin hemen hemen bilgisayar ile yapılır hale gelmesi bilgisayarların önemini oldukça fazla artırmıştır. Ancak bilgisayarlarda bir takım sorunlar baş gösterebiliyor. Bu sorunların başında bilgisayarların donma sorunların geliyor. Peki, bilgisayarınız çok donuyorsa ne yapmalısınız? Bunun için önemli birkaç ipucu bulunuyor.

Bilgisayarınız Eğer Donuyorsa

Bilgisayarlardaki donma sorunlarının birçok nedeni olabiliyor. Bu sorunun meydana gelme nedenini bulabilmek için tüm etkenleri teker teker göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bilgisayarın donma sorunu donanımsal bir sorun olabildiği gibi yazılımsal sorun da olabiliyor. Bu nedenle bilgisayarın tüm donanım aksanlarının ayrı ayrı kontrol edilmesi gerekiyor. Özellikle bilgisayarlar uzun süre çalışmaları durumunda kasa içinde aşırı oranda tozlanma gibi durumlar ile karşılaşabiliyor. Bu tozlanma kasa içi parçaların zamanla tam randımanlı çalışmasını engellediği için bilgisayarların aşırı ısınmasına ve aynı zamanda buna bağlı olarak da donmasına neden olabiliyor. İşe öncelikle kasa içinin tam anlamı ile temizlenmesi ile başlanabilir. Özellikle işlemcinin olduğu bölgenin aşırı toz yumağı ile sarılmış olması bilgisayarın donmasına neden olabiliyor.

Kasa İçi Fanların Önemi

Kasa içi fanlarının randımanlı çalışması bilgisayar kasası içindeki sıcaklığı gidereceği için bilgisayarın daha iyi çalışmasını sağlayacaktır. Bu nedenle fanlar eğer ki yeterli çalışmıyorsa bilgisayarda sıcaklığa bağlı olarak donma sorunları meydana gelebiliyor. Bilgisayarın kasası içinde birden fazla fan takma gibi imkânlar da söz konusu olabiliyor. Bilgisayardaki donma sorununun ortaya çıkmasını sağlayan bir başka neden ise yazılımsal nedenlerdir. Yazılımsal nedenler arasında programların birbiri ile çakışması durumları da bilgisayarların donmasına neden olabiliyor. Bu durumda programlardan birinin kaldırılması sorunu çözebilir.