Laptop Alırken Bunlara Dikkat Ediniz

Paylaş!

Mutlaka laptop alırken bunlara dikkat ediniz. Bir çok kişi laptop alırken özensiz davranır veya nasıl bir laptop alacağını bilemez. Laptop alırken mutlaka dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır.

Boyutu ve Ağırlığı

Sürekli taşıyacaksanız mutlaka büyüklüğünü ve ağırlığını göz önünde bulundurun. Ultrabook olarak satılan herhangi bir laptop, boyutu ince ve ağırlığı hafif olacak şekilde tasarlandığından taşınabilir kolaylıkta olmaktadır.

Ekran Kalitesi

Dokunmatik ekrana sahip laptopların ekranları çok fazla parlamaktadır. Bu da göz sağlığı ve ekran kalitesi olarak sizi zor duruma düşürecektir. Dokunmatik ekranlar yerine normal ekranı tercih etmeniz her zaman daha iyi olacaktır. Ardından, laptopun çözünürlüğene bakın. Pencereleri düzenli hizalamak ve işleri sabit tutmak için bol miktarda alan istiyorsanız 1920×1080 piksel çözünürlük (Full HD) düşünülmelidir.

Klavye Kalitesi

Uzun yazım oturumları için, rahat bir klavyeye sahip bir dizüstü bilgisayar almanız gerekir. Tam boyutlu tuşlarla rahat bir yerleşim düzenine sahip bir klavye ve ok tuşlarının çevresinde biraz boşluk olması gerekmektedir.

CPU

Yeni bir dizüstü bilgisayar satın alırken, Intel’in Çekirdek tabanlı işlemcilerinden herhangi birini geçmesi zordur. Core i3, Core i5 ve Core i7’yi düşünün. Bu işlemciler, çoklu görev ve çoklu ortam görevleri söz konusu olduğunda en iyi performansı sunar.

RAM

Sisteminizden en iyi şekilde faydalanmak için 4GB RAM veya daha üstüne ihtiyacınız vardır. Daha fazla RAM, aynı anda daha fazla uygulamanın çalışmasını ve daha fazla işlemin laptop tarafından farklı bir zamanda hızlı bir şekilde ulaşılabilir olmasını sağlayan araçtır.

Hafıza – Depolama Alanı

SSD, bir sabit diskten çok daha fazla hız sunar, sessiz çalışır ve bir dizüstü bilgisayarın ağırlığına ağırlık katmaz. Bu yüzden her zaman SSD’li olan laptoplar seçilmelidir.