DC Karartma Nedir? Telefonunuz Destekliyor mu?

Paylaş!

Migren, geçmeyen baş ağrıları ve gözde hissedilen yorgunluk gibi rahatsızlıkları telefonların ışıkları tetikler. Bu rahatsızlıklara DC karatma adı verilen bir yol sayesinde çözüm bulabilirsiniz. Peki, dc karartma nedir? Telefonunuz destekliyor mu? OLED veya LCD ekranlarda telefonun ekranının parlaklığı PWM ile düzenlenir. PMW’nin görevi akıllı telefonunuzun aydınlatmasını kısıp açmaktır. Ancak bu durum kişilerin bazılarının daha duyarlı gözlere sahip olmaları sebebiyle kötü etkilenmelerine sebep olur. Bu aşamada PMW düşük ya da yüksek ışıkta olması fark etmeksizin kullanıcıları olumsuz yönde etkiler. DC karartma özelliği ise her telefonda kullanılmamakla birlikte daha ileri bir teknolojiye sahiptir.

DC Karartmanın Çalışma Mantığı

Bu karartma yöntemi prensip olarak basit olsa da her telefonun desteklemediği bir teknolojik özelliktir. DC karartma sayesinde telefon parlaklığı kolay bir şekilde ayarlanır. Bu yöntem genel anlamıyla arka ışığın çalışmasını sağlayan gerilim ve akımın azaltılmasıdır. Böylece özellikle ışığa duyarlı kişiler bu ışıklardan etkilenmez.

Neden Her Telefon Desteklemiyor?

Amoled tip ekranlar bu özelliği sınırlı olarak destekler. Çünkü Amoled adı verilen ekranların çalışma mantığında telefon her bir pikseline ayrı ayrı güç vermekte, bu sayede ışığı sağlamaktadır. Bu ayrı güç sağlama yöntemi akımın ya da gerilimin düşürülmesi sırasında DC karartmalarda renk kaymalarına sebep olur. Bu sebepten ötürü de bu özellik kullanıcılara istediği zaman kapatıp açma seçeneği verilerek kullandırılmaktadır.

Kullanım ve Destekleyen Cihazlar

Bu yeni özellik şimdilik sadece Oneplus7/Plus, Xiaomi Mi 8 ve 9, Redmi K20/Pro, Oppo Reno cihazlarda kullanılmaktadır. DC karartmanın zaman ayarlayıcısı olmadığı için özellik sadece siz açtığınızda çalışır. Programı kullanmak için cihazınızın ayarlarına girin ve ardından yardımcı programları açın. Sonra da programlar arasında bulunan DC karartmayı aktif hale getirin.