iPhone ile Yüklü Gelen Uygulamalar Nasıl Silinir?

Paylaş!

iPhone cihazlarına yapılan iOS 10 güncellemesinin ardından, yüklü durumda olan stok uygulamalar sıklıkla karşımıza çıkmaya başladı. iOS 10 güncellemesinden önce stok uygulamaların silinmesi mümkün değildi, ancak güncellemeden sonra iPhone ile yüklü gelen uygulamalar nasıl silinir? Sorusunu soruyorsanız, bu işlemi yapmanın son derece kolay olacağını söyleyebiliriz.

Hangi Uygulamalar Kaldırılabilir?

iPhone cihazlarda birden çok stok uygulama bulunuyor. Pusula, hesap makinesi, borsa, takvim, arkadaş bul, ev, kişiler, FaceTime, iCloud Drive, müzik, haberler, e-Mail, iTunes Store ve daha birçok uygulama stok uygulamadır. Yani bu uygulamalar cihazınıza üretici firma tarafından önyüklü olarak tanımlanır ve cihazı ilk kullandığınızda bu uygulamaları görüntüleyebilirsiniz.

Stok uygulamaların kaldırılması işleminde bu uygulamaları ve diğer stok uygulamaları kaldırma şansınız vardır. iOS 10 ve sonrasında gelen sistem güncellemeleri, cihazlardaki stok uygulamaların silinebilmesine imkân tanımıştır. iOS 10 güncellemesinden önce, kullanıcılar stok uygulamaları cihazlarından kaldırma imkânına sahip değillerdi. Bu yüzden kullanılmayan birçok stok uygulama cihazda ciddi boyutta yer kaplayabiliyordu.

Stok Uygulamalar Nasıl Kaldırılır?

Stok uygulamaları kaldırmak, o uygulamaya ilişkin bilgilerin yok olduğu anlamını taşımıyor. Örneğin ‘Kişiler’ uygulamasını kaldırırsanız, cihazdan uygulamayı silmiş olursunuz, fakat bilgileriniz cihazınızda depolanmaya devam edecektir.

Stok uygulamaları kaldırmak için, iOS 10 ve üzeri bir sürüme sahip olan iPhone cihazınızın ekranına uzun olarak basılı tutun. Uygulamaların yanında çarpı işareti belirdiği zaman, silmek istediğiniz stok uygulamaları çarpı işaretlerine basarak kaldırın. Cihazınız silme işlemine ilişkin uyarı görüntülediği zaman, ‘Tamam’ butonuna bastığınızda stok uygulamayı cihazınızdan kaldırabileceksiniz.

Kaldırılan Uygulamalar Geri Yüklenebilir mi?

iPhone cihazınızdan kaldırdığınız stok uygulamaları tekrar cihazınıza yüklemek isterseniz, App Store’u ziyaret ederek bu uygulamaları tekrar cihazınıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca Spotlight üzerinden de sildiğiniz uygulamaları aratıp, bulut şekilli simgeye basarak tekrar yükleme yapabilme imkânınız vardır.

Stok uygulamaları cihazınızdan silmek, o uygulamaların ve o uygulamalara ait verilerin silinmesi anlamını taşımıyor. Yalnızca menü listelerinizden ikonu silinen bu uygulamalar, cihazınızın sisteminde var olmaya devam ediyor. Cihazınızın sisteminde yer almaya devam etseler bile, silindikleri zaman kapladıkları alan boyutu azalacaktır.