Drone Uçuş İzni Nasıl Alınır?

Paylaş!

Tüm Dünyada olduğu gibi yerleşim yerlerinde drone kullanımı konusunda bazı kurallar getirilmiştir. Bu gerekliliklerin en büyük nedeni güvenli sağlamaktır. Kayıtsız drone ve uçuşları engellemek amacıyla cezai işlem uygulanmaktadır. Ayrıca maksimum kalkış ağırlığı 4 kilogram ve 25 kilogram arasında olan dronelar için plaka almanız gerekmektedir. Peki, Drone Uçuş İzni Nasıl Alınır?

SHGM Onaylı Pilot Lisansı

Diğer Önemli kriter pilot lisansına sahip olmanız gerekiyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü onaylı bu eğitimler, İHA-1 kategorisine dahil insansız hava araçlarını kapsamaktadır. Ortalama 36 saatlik bir eğitimdir. Kursu başarıyla tamamlayan kişiler dronelar ile ticari faaliyet gerçekleştirmeye hak kazanır.

Drone Plakası Alma

İHA pilot kayıt başvurusu bölümünden kişisel bilgilerinizi, vesikalık fotoğraf, muvaffakatname, lisans kayıt numaranız ve lisans tipinizi giriyorsunuz. Drone’u hangi amaçla kullanacağınızı, öz geçmişinizi ve ikamet ettiğiniz şehir bilgisini forma eklemeniz gerekmektedir. Pilot kayıt başvurusu ortalama bir hafta içinde onaylanmaktadır. Onay sonrası drone’un sertifikası ve üç adet fotoğrafını göndererek işlemi tamamlıyoruz.

İHA Serbest Uçuş Formu

Uçuş izni için formu doldururken bireysel yerine ticari bilgilerinizle doldurunuz. Ticari kaydınız yoksa ticari kayıt açmalısınız çünkü ticari uçuş izinlerine öncelik verilmektedir. Pilot lisansınız bu aşamada devreye giriyor çünkü lisansı belirtmelisiniz yoksa ticari seçeneği aktifleşmez. Binalara 50 metreden fazla yaklaşamazsınız bunun içinde izin almanız gerekir. İzin içinde ticari talep açarak lisansınız yüklenmelidir.

Uçuş süreniz, başlangıcı gün doğumundan yarım saat sonra başlayarak gün batımından yarım saat önce bitmesi gerekmektedir. Mevzuat gereği gece uçuş izni verilmez. Eğer bu duruma şahit olursanız izinsiz gerçekleşmektedir ve önerilmez. Daha sonra altta bulunan üçüncü şahıs mali mesuliyet sigortası ticari uçuşlarda gereklidir ve bu sigorta sadece üçüncü kişileri kapsamaktadır. Tüm bilgiler girildikten sonra başvuruyu onaylayarak, on günlük bir süreçte sonuç alabilirsiniz.